Výuka kurzu probíhá každý týden. Přednáška je vedena interaktivní formou, očekává se aktivní diskuze tématu mezi studenty a vyu čujícím.
Během každé lekce bude na začátku posluchač uveden do problematiky, která bude následně do hloubky rozebrána pomocí klíčové recentní publikace. Na každou přednášku vyučující vybere v závislosti na tématu dvě až tři publikace, mezi kterými se bude nacházet vědecké review a klíčový článek daného tématu.
Tyto publikace vyučující zašle posluchačům emailem ve formátu pdf souborů tak, aby si je mohli před hodinou prostudovat a následně byli připraveni na jejich diskuzi v rámci přednášky. Přednášky 4. a 5. mají mírně odlišnou koncepci a rozebírají jednotlivé klinické případy.
Tyto přednáčky budou probíhat v českém jazyce. 1. Úvod, organizace předmětu a požadavky na splnění předmětu, Historická perspektiva boje proti infekcím 2. Rozdíl mezi systémovou a epiteliální imunitní odpovědi. Role epitelu v imunitní odpovědi a protekci proti infekci. 3. Imunitní odpověď proti virové infekci 4. HIV – epidemiologie a léčba (prof.
Ladislav Machala, FN Bulovka) 5. Kazuistiky k HIV (prof. Ladislav Machala, FN Bulovka) 6. Imunitní odpověď proti bakteriím I. – Tolerance vs. imunita, symbionti, patobionti, patogeny 7. Imunitní odpověď proti bakteriím II. – složení mikrobiomu a možnosti jeho ovlivnění 8. Imunitní odpověď proti bakteriím III. – dysbiozy, regulace patobiontů, odpověď proti patogenům 9. Komplexita odpovědi proti bakteriálním infekcím 10. Imunitní odpověď proti kvasinkové infekci 11. Imunitní odpověď proti mnohobuněčným parazitům 12. Mechanismy úniku patogenů imunitnímu dohledu
Kurz infekční imunologie je určen pro pokročilé magisterské anebo PhD studenty se zájmem o interakci patogenů s hostitelským organismem. Tento kurz probíhá v anglickém jazyce, každá lekce je spojením teoretické přednášky a diskuze nad předem vybranými vědeckými články.
V rámci přednášky jsou probírány jednotlivé aspekty interakce patogenů s hostitelem, rozdíly mezi systémovou imunitní odpovědí a imunitní odpovědí lokalizovanou v epitelu. Dále se přednáška zaměřuje na komplexitu imunitní odpovědi proti virům, bakteriím, kvasinkám a parasitům.
V poslední části jsou pak nastíněny únikové strategie využívané patogeny k manipulaci imunitního systému. Hlavním cílem tohoto kurzu je pochopení komplexity imunitní odpovědi proti patogenům a jak je tato odpověď regulována.