Přednáška je tvořena přehledem biologie jednotlivých zástupců a jejich významu v přenosu infekčních onemocnění (1-9) a obecnou částí zabývající se různými aspekty vztahu patogen-vektor-hostitel (10-12). Pořadí obecné a "systemetické" části může být v některých letech prohozeno z důvodu zahraničního pobytu jednoho z pedagogů. 1. Úvod do klasifikace parazitických členovců. Toxičtí členovci (Scorpionidea, Aranea). 2. Klíšťáci (Metastigmata, Argasidae). 3. Klíšťata (Metastigmata: Ixodidae). 4. Ostatní parazitičtí roztoči (Mesostigmata, Prostigmata, Astigmata), skladištní škůdci (Acaridae a Glyciphagidae), alergenní roztoči a atopické alergie. 5. Phthiraptera (především Anoplura, Amblycera, Ischocera). 6. Hemiptera (Cimicidae, Reduviidae). 7. Aphaniptera (=Siphonaptera). 8. Diptera : Nematocera (Culicidae, Phlebotominae, Ceratopogonidae, Simuliidae). 9. Diptera : Brachycera (Tabanidae, Stomoxidae, Glossinidae, Hippoboscidae, Nycteribiidae), myáze působené larvami (Hypodermatidae, Oestridae, Cuterebridae, Calliphoridae, Sarcophagidae). 10. Hostitelská specificita, výběr hostitele. Vyhledání hostitele. 11. Příjem krve.Fyziologie a biochemie trávení. 12. Způsoby přenosu. Interakce přenačeš - hostitel. Interakce přenašeč - patogen. Shrnutí interakcí patogen -vektor-hostitel.
Na přednášku volně navazuje Praktikum z Lékařské entomologie, které je zaměřeno na demonstraci a identifikaci jednotlivých zástupců na trvalých mikroskopických preparátech, a ve stereomikroskopech (v suchém i živém stavu), jsou probrány základní morfologické znaky využitelné k identifikaci krevsajících členovců. Část praktika je věnována anatomii jednotlivých skupin (barvené řezové preparáty, pitva ploštice a komára) a jsou zdůrazněny struktury významné pro přenos patogenů.
Kurz podrobně seznamuje s cizopasnými a jedovatými členovci. Je probírána jejich biologie, anatomie, fyziologie a taxonomie, přizpůsobení členovců parazitickému způsobu života. Roztoči a hmyz jsou významní pro humánní i veterinární medicínu a jsou přenašeči infekčních onemocnění člověka i jiných obratlovců, proto je část kurzu je věnována virovým, bakteriálním i parazitickým onemocněním přenášeným členovci. Dále jsou probírány i interakce patogen-přenašeč-hostitel.
Přednášky se budou pravidelně konat v úterý od 9:50 do 12:10. Na rozvrh přednášek a studijní materiály se můžete podívat v systému moodle.
Zkouška bude probíhat formou písemného testu (9-10 odpovídacích otázek, 45 min) vždy v úterý od 10:00. Následně je možné ten samý den po obědě vidět opravený test a v případě hraniční známky být ústně přezkoušen (max. 10 min). Tři termíny budou stanoveny po dohodě se studenty během přednášek.