Charles Explorer logo
🇨🇿

Základy parazitologie pro učitele

Předmět na Přírodovědecká fakulta |
MB160P64

Sylabus

Přednáška vymezuje pojem parazitismu jako životní strategie. Zabývá se parazity důležitými pro humánní i veterinární medicínu (prvoci, helminti, členovci), ale i dalšími skupinami parazitů, a představuje tak parazitismus jako obecně biologický fenomén. Podává přehled o existujících životních strategiích parazitů, o jejich biologii a rozšíření, o životních cyklech parazitů a o způsobech jejich přenosu mezi hostiteli. Zmíněny jsou i základní strategie přežití parazita v hostitelském těle a přednáška okrajově pojednává i o epidemiologii, symptomatice a patogenezi parazitárních nákaz, včetně možností terapie a prevence. Důraz je věnován i přenosu patogenních agens mezi hostiteli prostřednictvím různých biotických (např. vektoři, mezihostitelé) i abiotických faktorů prostředí a vysvětleny jsou i základní principy koloběhu různých patogenů v přírodě a jejich nebezpečí pro člověka. Přehled probíraných témat: Ekologie parazitismu a vztahy mezi organismy Diverzita parazitů, hostitelská specifita a koevoluce s hostitelem Ovlivnění hostitelů parazity Princip ohniskovosti nákaz, antroponotický a zoonotický způsob přenosu, šíření infekčních onemocnění přenášených krevsajícím členovci Nejdůležitější lidská infekční parazitární onemocnění, jejich původci, přenos, projevy, léčba a historický vývoj Biologie vybraných zástupců parazitů z řad helmintů (motolice, tasemnice a hlístice), prvoků  a členovců Parazitoidi a jejich strategie překonání obrany hostitele Hnízdní a sociální paraziti (ptáci, mravenci a včely) Parazitičtí obratlovci a parazitické rostliny Fytopatogenní organismy Hálkotvorní paraziti a ovlivnění fenotypu hostitele parazitickým organismem Náplň jednotlivých přednášek:

1. Vymezení pojmu parazit, typy antagonistických vztahů mezi organismy. Základní pojmy. Hnízdní parazitismus u ptáků, sociální parazitismus u hmyzu.

2. Parazitičtí červi I. Motolice - významní zástupci a jejich cykly. Vliv parazitů na společenstvo na příkladu motolic. Monogenea.

3. Parazitičtí červi II. Tasemnice, vrtejši, pijavky. Proč někdo jí červy - Léčivý červ?

4. Parazitičtí červi III. Nemathelminthes - hlístice. Nematomorpha. Fytopatogenní hlísti a hlísti v biologickém boji.

5. Prvoci I. Excavata - Giardia, Trichomonas, Naegleria; Kinetoplastida.

6. Prvoci II. Apicomplexa: kokcídie jedno- a vícehostitelské - Toxoplasma. Gregariny a kryptosporídie. Haematozoa - Plasmodium a spol.

7. Prvoci III a spol. Ciliophora, oomycety - plíseň bramborová. Amoebozoa, Microspora, Myxozoa a nezmar. Mihule.

8. Roztoči škodící zdraví člověka s důrazem na klíště a přenášené patogeny. Parazitická Crustacea - Sacculina a spol.

9. Parazitický hmyz I. Vši a všenky, ploštice, blechy, Nematocera; přenášení patogeni.

10. Parazitický hmyz II - Brachycera krevsající a půvoci myiáz. Parazitoidi a hálkotvorní paraziti. Parazitické rostliny.

Anotace

Doporučujeme absolvovat v 1. nebo 2. ročníku navazujícího magisterského studia, ale předmět je vhodný na jakémkoli stupni studia i pro odborníky jako alternativa k tříhodinovým Základům parazitologie. Seznamuje s parazitismem jakožto s ekologickým fenoménem, s parazity významnými z pohledu humánní a veterinární medicíny.

Hlavní důraz je kladen na parazity ze skupin prvoků, červů a ektoparazitů včetně věktorů. U nejdůležitějších parazitů lidí, hospodářských i volně žijících zvířat a rostlin jsou probírány jejich životní cykly, vztahy mezi parazitem a hostitelem a projevy onemocnění na příkladech parazitických helmintů (motolice, tasemnice, hlístice), prvoků, členovců (včetně jejich role jako přenašečů patogenních agens) a parazitoidů, pozornost je však věnována i hnízdním a sociálním parazitů a parazitickým rostlinám.