Charles Explorer logo
🇨🇿

Základy parazitologie

Předmět na Přírodovědecká fakulta |
MB160P70

Sylabus

Doporučený předmět pro přijetí do navazujícího magisterského studia parazitologie. Pro studenty hlásící se do tohoto oboru vhodné absolvovat již v 1. nebo 2. ročníku bakalářského studia.  Přednáška vymezuje pojem parazitismu, zabývá se parazity důležitými pro humánní i veterinární medicínu (prvoci, červi, členovci) i dalšími typy parazitů. Představuje parazitismus jako biologický fenomén, s nímž se setkáváme na všech stupních organizace živé hmoty. Podává přehled o biologii, rozšíření, životních cyklech parazitů a způsobech jejich přenosu i základních strategiích přežití v těle hostitele. Zmiňuje základní informace o epidemiologii, symptomatice a patogenezi parazitárních nákaz, možnostech terapie a prevence. Část kurzu je věnována přenosu infekčních onemocnění krevsajícími členovci včetně faktorů ovlivňujících vztah parazit-vektor-hostitel. Vysvětluje i základní princip koloběhu různých patogenů v přírodě a jejich nebezpečí pro člověka. Důraz je kladen rovněž na nově se objevující onemocnění, a to jak u nás, tak i ve světě. Snahou je rovněž přiblížit praktické aspekty výskytu parazitů u lidí i domácích mazlíčků či hospodářských zvířat.

Systematická část – přehled probíraných parazitů:  Platyhelminthes: Motolice: Schistosoma spp., cerkáriová dermatitida, jaterní, plicní a střevní nákazy motolicemi. Monogenea.  Tasemnice rodu Diphyllobothrium, Hymenolepis, Taenia, Echinococcus.  Nematoda: Strongyloides stercoralis, měchovci (Strongylidae), roup Enterobius vermicularis, škrkavky Ascaris lumbricoides a Toxocara, Dracunculus medinensis, filárie Wuchereria bancrofti, Brugia malayi, Onchocerca volvulus, tenkohlavec Trichuris trichiura a svalovec Trichinella spiralis.  Vrtejši (Acanthocephala) Annelida (pijavky): lékařská Hirudo medicinalis a spol.  Prvoci: Trypanosomy - T. brucei a T. cruzi, leishmanie, Giardia intestinalis, Trichomonas vaginalis, Entamoeba histolytica, volně žijící měňavky (Naegleria, Acantamoeba) působící náhodné nákazy. Kokcídie (Eimeria, Isospora,Toxoplasma), Plasmodium - původci lidské malárie, babesie. Parazitičtí nálevníci (Ciliata). Mikrosporidie.  Myxosporea.  Oportunní nákazy u imunodefektních osob včetně Pneumocystis carinii.  Arthropoda: roztoči - klíšťáci (Argasidae), klíšťata (Ixodidae), zákožka Sarcoptes scabiei, sametka Neotrombicula autumnalis, trudníci Demodex, roztoči vyvolávající alergie, vši (Anoplura). Hmyz - štěnice Cimex lectularius, blechy (Aphaniptera) a dvoukřídlí čeledí Culicidae, Psychodidae, Ceratopogonidae, Simuliidae, Tabanidae, Stomoxyidae, Glossinidae, Hippoboscidae. Diptera působící myiáze (Oestridae, Cuterebridae, Calliphoridae a Sarcophagidae).  Parazitoidi.

Houbová onemocnění.

Rostliny jako paraziti. Rostliny jako hostitelé: fytonematodi, oomycety, hálkotvorní paraziti vč. fíkových vosiček.

Hnízdní a sociální paraziti: ptáci, mravenci a včely.

Anotace

Doporučuje se absolvovat v 1. nebo 2. ročníku bakalářského studia.

Předmět seznamuje s parazitismem jak z pohledu humánní a veterinární medicíny, tak i z pohledu ekologického (parazitismus jako biologický fenomén) a zoologického (biologického).

Důraz je kladen na základní životní cykly a strategie parazitů, včetně vztahů mezi parazitem a hostitelem. V systematické části jsou probíráni nejdůležitější paraziti lidí a hospodářských zvířat, detailněji se předmět věnuje významným lidským parazitům ve světě i v ČR. Systematická část je členěna na (i) Parazitičtí helminti (Motolice, Tasemnice, Hlístice), (ii)Parazitičtí prvoci a (iii) Členovci jako trapiči a přenašeči onemocnění. Kromě těchto skupin je věnována pozornost i parazitoidům, parazitickým rostlinám, fytopatogenům i hnízdnímu a sociálnímu parazitismu, dále i parazitickým houbám. Rovněž je kladen důraz na nově se objevující onemocnění u nás i ve světě, a to jak u živočichů, tak i u rostlin.