Kurz bude zahrnovat několik mini-přednášek o experimentálním designu a metodikách. Lektor má v úmyslu rozvinout projekt a obohatit metodiky podle zájmů studentů, pokud jejich návrhy budou odpovídat tématu a časovému harmonogramu kurzu a omezením vybavení dostupných laboratoří. V průběhu kurzu budou studenti proškoleni a naučí se následující metody:
1. Izolace DNA, kontrola kvality vyizolované DNA
2. Návrh primerů, PCR, Sangerovo sekvenování, identifikace taxonu z genetický dat
3. Identifikace pohlaví a měření délky telomer pomocí kvantitativní polymerázové řetězové reakce (qPCR)
4. Cytogenetická analýza: příprava chromosomů, rekonstrukce karyotypu, hybridizace in situ se satelitními sekvencemi (FISH), komparativní genomová hybridizace (CGH), mikroskopie
5. Základní analýza sekvenčních dat nové generace (sestavení a anotace mtDNA, identifikace lokusů spojených s pohlavím) v PC prostředí Windows. Předchozí zkušenost v experimentální biologii nebo bioinformatice není nutná.
Studenti budou mít možnost aktivně se podílet na všech fázích vývoje výzkumného projektu v oblasti evoluční genetiky a genomiky. Instruktor poskytne nápady / hypotézy pro výzkum a společně se studenty vytvoří koncepci
řešení a vhodný experimentální design. Poté studenti provedou potřebné experimenty, následné analýzy dat a interpretaci výsledků. Během tohoto procesu obdrží mini-přednášky o metodách a protokolech a pokyny k provádění experimentů v mokré i suché laboratorní praxi. Na konci kurzu budou mít studenti nejen dovednosti, jak provádět klíčové experimentální postupy, ale také široký přehled o realizaci experimentálního výzkumného projektu.