P1. Prokládání dat funkcí, fitování dat funkcí v EXCELu.
P2. Statické modely v biologii – prokládání dat funkcí, přehled elementárních a dalších funkcí, používaných v biologických modelech.
P3. Základní spojité modely populační dynamiky izolovaného druhu: exponenciáln í růst, analytické řešení, jeho numerická simulace na počítači.
IP1. Interaktivní přednáška, diskuse VP1-VP3.
P4. Složitější spojité a diskrétní modely populační dynamiky izolovaného druhu; analýza stability jejich rovnovážných bodů; simulace jejich chování na počítači a odhad jejich parametrů.
P5. Od populace k metapopulaci – základní koncepce a modely. Konektivita v krajině. možnosti ochrany přírody v mozaikovitém prostředí. Metapopulační dynamika systému dravec-kořist na příkladu mšic a jejich predátorů.
P6. Zahrnutí věkové struktury do modelu: Leslieho model populační dynamiky izolovaného druhu.
IP2. Interaktivní přednáška, diskuse P4-P6.
P7. Modely populační dynamiky systému dravec-kořist a dvou konkurujících si druhů, simulace jejich dynamiky na počítači. Tilmanovy resource-consumer modely. Modely dravec-kořist v biologické kontrole škůdců.
P8. Empirické příklady metapopulační dynamiky: systém slunéčko-mšice. Populační dynamika hmyzích škůdců a faktory, které ji ovlivňují – konkrétní případ lýkožrouta na Šumavě.
P9. Ostrovní biogeografie a její aplikace v metapopulačním kontextu a v ochraně přírody (SLOSS). Faktory ovlivňující druhovou diverzitu; vztahy species-area a species-abundance.
IP3. Interaktivní přednáška, diskuse P7-P9.
Kurz seznámí studenta se základními modely a přístupy při analýze dynamiky jedné a více populací (metapopulační dynamika), s vlivem prostorových aspektů (složení krajiny, prostorové rozmístění jednotlivých populací) na biodiverzitu v krajině a s aplikacemi těchto teorií v biologické kontrole škůdců a v ochraně přírody.