Charles Explorer logo
🇨🇿

Vědecký marketing I.

Předmět na Přírodovědecká fakulta |
MB162S01

Sylabus

Během dvou semestrů se postupně probírají následující okruhy: 1. Periodika a informační zdroje

Vědecké a odborné časopisy (od Nature přes Trends a oborové časopisy až k Věstníku muzea v Kotěhůlkách). Tištěné vs. online časopisy, Open Access vs. předplatné. Jak se k článkům nejlépe dostat.

Databáze literatury a další informační zdroje dostupné z fakulty i mimo ni: ISI Web of Knowledge, Scopus, Google Scholar, Zoological Records.

Impakt faktor a další scientometrické údaje. Journal Citation Reports.

Jak nalézt časopis: Electronic Journal Library, periodika v bázi NK ČR. Praktické ukázky vyhledávání článků. Co dělat, když se nám nepodařilo článek získat.

Bibliografický software: evidence literatury a separátových knihoven (v papírové i elektronické podobě). Výhody elektronické databáze - od přehledu dostupných článků po formátování seznamu literatury v rukopise. Praktická ukázka na příkladu programu Endnote. 2. Publikace a prezentace

Kdy a proč publikovat? Typy publikací a prezentací. Prezentace na kongresu (poster, přednáška), abstrakt ve sborníku z kongresu, vědecká práce. Typy vědeckých prací: původní vědecká práce, review, letters to editor, short communication. Vyplatí se platit za vydání práce? Popularizační časopisy: má smysl do nich psát? 4. Jdeme prezentovat (nejen) na vědecký kongres

Psaní abstraktu. Volba mezi typem prezentace (přednáška vs. poster). Přizpůsobení obsahu prezentace publiku.

Příprava posteru: formální náležitosti, tipy a triky pro úspěšný poster.

Příprava prezentace: formální náležitosti, strategie pro zaujetí posluchačů.

Nejčastější chyby, kterých se lze na posteru či v přednášce dopustit.

Tipy a triky při práci s PowerPointem.

Kongresové sborníky: má smysl do nich psát?

Existují společenské konvence při vystupování na vědeckém kongresu? 3. Příprava odborného rukopisu

Co promyslet před samotným psaním. Strategie při výběru časopisu pro publikaci.

Dělení článku do jednotlivých oddílů: nadpis, "running head", autoři a jejich pořadí, adresy institucí. Abstrakt, výběr klíčových slov. Úvod - zabudování příběhu, vstupní hypotézy. Materiál a metodika, nejčastější chyby při psaní MM. Výsledky. Tabulky, grafy, kdy je co vhodnější. Diskuse: konvenční a nekonvenční přístup. Poděkování. Literatura. Přílohy. Online přílohy (supplementary information).

Komunikace s editory. Cover letter. Odeslání rukopisu: konvenční vs. elektronické. Recenzní řízení: princip, ukázka posudků. Zamítnutí rukopisu, resubmission, major a minor revisions; přijetí. Jazykové korektury.

Co se děje s přijatým rukopisem. Proofs, online publikace, zařazení do databází.

Bakalářská a magisterská práce, disertace. Jak se liší DP a vědecký článek. 6. Sháníme peníze

Financování vědy - obecná filozofie a situace v ČR. Rozdílnost mezi pracovišti na VŠ, v Akademii věd a resortních výzkumných ústavech. Výzkumné záměry, dotace na provoz laboratoří, granty a grantové agentury. GAUK, GAČR, granty MŠMT - KONTAKT, COST, EUREKA, granty MZE - NAZV, projekty EU.

Obecná forma grantového projektu, formální členění (Abstrakt, Cíle projektu, Metodické přístupy, Předpokládané výstupy projektu, Časový plán řešení, Literatura, Charakteristika řešitelů). Jak správně připravit životopis. Výběr grantové agentury. Recentní řízení u grantových agentur.

Zdroje financí pro studentské projekty a mobilitu: GAUK, Fond mobility UK, Hlávkova nadace a jiní mecenáši, ERASMUS. Zahraniční projekty na podporu mobility.

Anotace

Co nutně předchází a následuje vědeckým objevům aneb praktické zákulisní informace o tom, jak dělámě vědu, když zrovna nebádáme: informační zdroje, získávání financí, prezentování a sepisování výsledků (včetně osvědčených tipů a triků na tvorbu úspěšných, tj. oceněných, přednášek a posterů). To vše podáno zcela subjektivně z pohledu toho, kdo

1) sám nějaké ceny posbíral,

2) jehož studenti jsou pravidelně oceňováni za nejlepší přednášky či postery,

3) publikoval nějakou tu desítku článků v roli klíčového autora,

4) pravidleně recenzuje rukpisy jiných, a

5) působí v roli editora odborného časopisu. Předmět má dvě části plynule na sebe navazující. V zimním semestru je těžiště věnováno přípravě prezentací (přednášek i posterů), v letním zejména psaní vědeckých prací (zejména publikací, ale i bakalářských a diplomových prací), recenznímu řízení a financování vědy (grantovým žádostem, jejich náležitostem a způsobu hodnocení, včetně psaní efektivních odborných životopisů a konstrukce rozpočtu projektu). V hlavní roli jsou reálné historky z vědeckého života a konkrétní příklady hodné následování i slepých uliček, kterým se velkým obloukem vyhnout.