Praktikum je postaveno jako projekt zachycující vliv (světelného) diurnálního rytmu nádrže na fytoplankton a zooplankton ve vztahu k možnému působení vizuáln ích a tedy na světle závislých predátorů (ryb), a to ve třech provázaných úlohách probíhajících formou 48-hodinového sledování na vertikálním profilu stratifikované nádrže:
* a) měření chemicko-fyzikálních parametrů na hloubkovém profilu (hladina-dno). Tyto parametry obnáší: teplota, vodivost, rozpuštěný O2, pH a světelný režim b) vertikální stratifikace/pohyb fytoplanktonu
Odběr fytoplanktonu z určitých hloubek (ty bude lze odvozovat od průběhu parametrů z bodu a)), a to pro jak pro kvantitativní hodnocení formou koncentrace chlorofylu-a (terénní fluorometr) - to z více hloubek, tak hodnocení kvalitativního složení a dominance hlavních taxonů ve vybraných hloubkách - epi-, meta- a hypolimnion (+ nade dnem), pokud fyzikálněchemická data nenapoví něco jiného.
* c) Vertikální stratifikace/pohyb zooplanktonu
Kvantitativní odběr z hloubek jako fytoplankton+ vertikální tah planktonní sítí, ten pro druhové spektrum a hodnocení dominance hlavních taxonů. Zpracování: dělení na sítkách na ?velké" a malé", mikroskopie, mikroskopická metoda počítání v počítací komůrce.
Odběry budou v intervalech 6 hod
Budou tři stále studentské skupiny, jednotlivé úlohy mezi skupinami prostřídají, aby si všichni vyzkoušeli všechno. Nicméně, každá skupina bude mít už od počátku svou ?mateřskou" úlohu, za kterou bude hlavním zpracovatelem protokolů a výsledkové části.
Časový harmonogram:
Den 1. příjezd, postavení laboratoře
Den 2. metodická příprava, nácvik technik a determinace organismů, večer zahájení měření/odběrů (18:00, 24:00)
Den 3. - 4. Měření/odběry 6:00, 12:00, 18:00, 24:00, 6:00, 12:00, práce na protokolech, dospání probdělých hodin
Den 5. Práce na protokolech, odevzdání, vyhodnocení praktika, zápočet.
Praktikum je pojato jako cvicný projekt zamerený na sledování hluboké, teplotne stratifikované nádrže (napr. zatopený lom, nebo prehrada). Projekt má zdokumentovat zmeny ve vodním sloupci a interakce v planktonu indukované diurnálním svetelným cyklem. Mezi testované hypotézy muže patrit napr. existence diurnální migrace zooplanktonu jako odpoved na vizuálne orientované predátory (ryby), diurnální zmeny v primární produkci a vertikální distribuci fytoplanktonu apod.
Praktikum je spolecným projektem Katedry ekologie UK Praha a Katedry ekologie UP Olomouc. Je urceno predevším magisterským studentum ekologie/hydrobiologie, nicméne toto není podmínkou.
Praktikum beží ve dvouletém cyklu, aby se strídalo s Hydrobiologickým praktikem II. Pokud bude velký zájem studentu, pobeží každorocne.
Rozvrhovaná doba: obvykle 4-5 denní turnus na konci letního semestru.
Detaily praktika a organizacní informace poskytuje Katedra ekologie UK Praha.