První úloha se bude věnovat analýze velikosti a tvaru těla na modelové skupině gekončíka nočního. Analýza růstových dat, aplikace jednotlivých růstových modelů (Statistica).
Druhá úloha je zaměřena na geometrickou morfometrii. Studenti se na fotografiích vybraných zástupců primátů naučí pracovat se základními programy pro geometrickou morfometrii (tpsUTIL, tpsDIG, CoordGen, TMorphGen, BigFix, PCAGenCVAGen, TwoGroup, MorphoJ). Srovnání s klasickou morfometrií.
Seznámení s problematikou fylogenetického signálu v biologických datech. Práce s programem Mesquite určeným k fylogenetickým analýzám, tvorba kladogramů, fylogenetická korekce pro kvantitativní data, rekonstrukce ancestrálního stavu znaku, metoda nezávislých kontrastů. Porovnání s dalšími programy pro fylogenetické korekce (Compare, R balíček Ape)
Cvičení je zaměřeno na řešení konkrétních modelových evolučně-ekologických úloh. Studenti se při té příležitosti seznámí s použitím základních morfometrických, statistických a fylogenetických metod používaných v ekomorfologii. Praktikum bude probíhat jednak demonstrací ekomorfologických adaptací zvířat k životu na sbírkovém materiálu. Dále formou analýzy reálných dat.
Celé praktikum m á za cíl seznámit studenty na příkladu vybraných skupin živočichů s vnitrotaxonovou diversitou tvarů a velikostí a její ekomorfologickou a fylogenetickou interpretací.