1. Úvod, proč studovat hmyz, stručná historie oboru, význam evolučně nejúspěšnější skupiny živočichů, p říbuzenské vztahy v rámci členovců (JP)
2. Stručná morfologie, ontogeneze, vyšší fylogeneze na příkladu nejdůležitějších "novinek" v evoluci (JP)
3. Exopterygota - představení a charakteristika hlavních skupin, jejich příbuzenské vztahy, fylogeneze, důležité synapomorfie a autapomorfie (JV)
4. Endopterygota - představení a charakteristika hlavních skupin, jejich příbuzenské vztahy, fylogeneze, důležité synapomorfie a autapomorfie (DK)
5. Paleoentomologie - fosilní doklady hmyzu, jejich zachování a význam z hlediska fylogeneze (JP)
6. Fyziologie hmyzu - dýchací, trávící a vylučovací soustava - základní funkce, svaly, kutikula a svlékání, endokrinní a exokrinní soustavy (DK)
7. Autekologie hmyzu - abiotické faktory (např. limitující faktory, adaptace na suchozemské a vodní prostředí, adaptace na extrémní podmínky, a další okruhy) (JV)
8. Autekologie hmyzu - biotické faktory (např. interakce hmyzu - kompetice, predace, mutualismus, komunikace u hmyzu) (JV+ JP)
9. Aplikovaná entomologie - lékařská, lesnická a zemědělská entomologie, biologická kontrola škůdců, hmyz užitečný a užitkový (DK)
10. Biodiversita - např. ochrana druhů ve volné přírodě, invazní druhy, genetické banky, ekosystémový přístup k ochraně, identifikace a monitorování biodiversity, strategie výzkumu, mezinárodní konvence, červené seznamy (JV)
11. Molekulární interakce mezi hmyzem a přenášenými patogeny, imunita hmyzu, úvod do metod molekulární entomologie, hmyz jako modelový organismus (Drosophila, Anopheles, Tribolium atd.), transgenní druhy hmyzu. (JVo)
Přednáška se zabývá na základní úrovni zásadními aspekty oboru entomologie zahrnující např. hmyzí morfologii, systematiku, fylogenezi, fyziologii, ekologii, ontogenezi, interakce s jinými organismy apod. Cílem přednášky je seznámit posluchače se základními znalostmi o hmyzu a na příkladech moderních i tradičních studií představit hmyz v co nejširším kontextu.
Velký důraz je kladen na praktikum, které je zaměřeno na seznámení studentů se základními tradičními i moderními metodami výzkumu hmyzu, představení hlavních skupin hmyzu, srovnání jejich morfologie a adaptací, vše převážně formou praktických úloh. Tento kurz je určen pro studenty všech oborů bakalářského studijního programu Biologie.
Dále doporučujeme zapsat Terénní cvičení ze zoologie [MB170T24].