1) Základní informace o rozvrhu přednášky, turnusovém cvičení a navazujících terenních exkurzích. Doporučená literatura, informace o zkoušce. Stručná charakteristika kmene strunatců (Chordata), konodonti (Conodontochordata), sumky (Ascidiacea). Základní rozdíly mezi fylogenetickým (kladistickým) a tradičním systémem strunatců.
2) Salpy (Thaliacea), vršenky (Copelata), kopinatci (Cephalochordata). Stručná informace o pojetí druhu ve smyslu biospecies.
3) Stručná charakteristika podkmene obratlovců. Štítnatci (Ostracodermi), sliznatky (Myxini), mihule (Petromyzones).
4) Paryby (Chondrichthyes) - základní charakteristika, systém, ekologie + násadcoploutví (Sarcopterygii) a jejich evoluční směr ke čtvernožcům.
5) Paprskoploutvé ryby (Actinopterygii) I. - základní morfologie, evoluční trendy a novinky této skupiny. Non-teleostní ryby + obrovská diverzita v rámci skupiny kostnatých ryb (Teleostei) + ekologie ryb.6) Přechod obratlovců na souš. Obojživelníci (Amphibia).7) Vznik amniot. Plazi (Reptilia) - srovnání fylogenetického a tradičního pojetí jejich systematiky. Nejdůležitější fossilní skupiny plazů.8) Recentní plazi, systém, ekologie a rozšíření.9) Ptáci (Aves) - základní charakteristika, fylogeneze, systém.
10) Ekologie a rozšíření nejdůležitějších ptačích skupin.
11) Savci (Mammalia) - základní charakteristika, fylogeneze, systém.
12) Ekologie a rozšíření jednotlivých skupin savců. Další informace najdete na webových stránkách: http://vertebrata.natur.cuni.cz/for-students-in-czech-/materialy-k-prednaskam/ http://www.zoology.cz/foto/displayimage.php?album=5&pos=-258 Přednášky z paryb, násadcoploutvých a paprskoploutvých ryb (Zuzana Musilová): https://drive.google.com/drive/folders/1H9KvM2AXRpGRGnY8nQkFeaq4uDuIhQ3W?usp=sharing
Přehledová přednáška napříč systémem obratlovců (včetně úvodu do ostatních skupin kmene Chordata) zaměřena zejména na diverzitu, evoluci, morfologii, ekologii a geografické rozšíření jednotlivých skupin. Zvláštní pozornost je věnována středoevropským zástupcům obratlovců.