Výuka bude probíhat ve třech půldenních blocích. První dva bloky budou věnovány tematickým workshopům a seminářům, třetí blok se zaměří na praktický nácvik prezentačních dovedností.
Blok 1 (6. října 2023)
Fungování vysokých škol, akademická kariéra, financován í vědy a výzkumu v ČR.Bakalářská práce: výběr tématu a školitele, time management, strategie psaní, obhajoba.Odborné texty: vědecké časopisy, typy odborných textů a jejich specifika - původní články, review, monografie aj.Vědecké zdroje a práce s nimi: etika vědecké práce (proč citovat), citační styly (jak citovat), zdroje informací (databáze a jak se v nich orientovat), programy pro správu zdrojů a tvorbu citací.
Blok 2 (13. října 2023)
Úvod do vědeckého psaní: základní pravidla vědeckého psaní, odlišnosti různých stylů, editace textu, upozornění na nejčastější chyby v bakalářských pracích.Prezentace vědeckého výzkumu: základní prezentační dovednosti, specifika vědecké prezentace, příprava grafických podkladů, příklady dobré prezentační praxe.
Blok 3 (24. listopadu, 1. a příp. 8. prosince 2023)
Prezentační praktikum: prezentace vlastní eseje či vybraného článku citovaného v eseji, rozbor pořízených videonahrávek.
Předmět je určený primárně pro studenty bakalářských biologických oborů. V teoretické části seznamuje se systémem vysokoškolského vzdělávání, kariérními výhledy po absolvování PřF UK a způsoby financování vědy a výzkumu v ČR. V praktické části se pak zaměřuje na získání a procvičení základních dovedností souvisejících s vědeckou činností (vyhledávání zdrojů a práce s nimi, příprava odborných publikací, vědecké psaní, prezentace vědeckých výsledků).
Předmět probíhá turnusově ve třech blocích. První dva bloky (společné pro všechny studenty) jsou věnovány tematickým workshopům a seminářům, třetí blok (více půldenních paralelek pro menší skupiny studentů) se zaměřuje na praktický nácvik prezentačních dovedností.