Úvod do problematiky, typy výzkumu, doporučený postup
Rozhovory, kvalitativn í analýza, zakotvená teorie
Využití oční kamery ve výzkumu
Dotazníky
Základy statistiky
Hodnocení textu a obrázků
Videostudie
Kurz poskytuje základní přehled výzkumných metod. Náplní jednotlivých lekcí je ucelené představení daných přístupů, jejich pozitiv i negativ a uvedení studentů do práce s danými metodami. Pro studenty je kurz velmi přínosný jako metodický průvodce všemi fázemi (nejen) pedagogického výzkumu, který studenti obvykle realizují v rámci své práce diplomové (nebo závěrečné práce mimořádného studia učitelství). Účastníci se seznámí se zásadami plánování výzkumu a navrhování hypotéz, základními metodami sběru kvantitativních a kvalitativních dat, přípravou a vyhodnocením rozhovorů, analýzou učebnic, tvorbou dotazníků a dalších výzkumných nástrojů v on-line prostředí, typy proměnných, základy online statistického vyhodnocení dat, provedením videostudií a také s oční kamerou, která je na fakultě k dispozici pro výzkumné účely.
Předmět je vhodný zejména pro vyšší ročníky bakalářského stupně a nižší ročníky studia magisterského. Bakalářským studentům předmět poskytne základní orientaci ve výzkumné problematice, což mohou absolventi využít při sepisování bakalářské práce (např. čeho si všímat u odborných článků, kritické zhodnocení metodiky publikací a lepší orientace v kapitolách prezentujících výsledky). Studentům může také např. pomoci v rozhodování, jak potenciální téma diplomové/závěrečné práce uchopit a realizovat (které výzkumné metody lze využít a jak následně data zpracovat). Předmět je vhodný nejen pro ty, kteří ještě přesnou náplň diplomové práce nemají specifikovanou, ale i pro ty, kteří již na vybraném tématu pracují. Těm mohou být užitečné nejen lekce zaměřené např. na formulování hypotéz, statistiku, prezentaci výstupů, ale i mohou např. pomoci poskytnout i jiný úhel pohledu na již nasbíraná či zpracovaná data.
Ačkoliv vybrané metody jsou demonstrovány zejména na příkladech pedagogického výzkumu v didaktice přírodovědných předmětů, předmět je velmi vhodný nejen pro široké spektrum studentů učitelských oborů, ale i pro zájemce z řad odborných oborů etologických či behaviorálních (např. etologie člověka či psychologie), kde jsou vybrané metody rovněž hojně využívány (např. dotazníky, oční kamera, základy statistiky).
Kurz probíhá formou semináře - kombinace výkladu, aktivní práce studentů v průběhu výuky (vyhledávání literatury, vyhodnocení dat) a samostatné práce studentů (čtení vědeckých článků, realizace modelového výzkumného úkolu, příprava dotazníku včetně online dotazníku). V průběhu výuky jsou opakovaně používány anglicky psané odborné podklady – články, ukázky konceptuálních rámců, testových otázek, kategorií apod. Při praktické výuce statistických metod v pedagogickém výzkumu se studenti naučí aktivně používat volně dostupný program Jamovi, který je v angličtině.