Předmět slouží především k rozšíření a praktickému zopakování znalostí a dovedností nabytých v rámci základního kurzu "První pomoc ve škole". Příklady opakovaných témat: bezpečnost, úvod do zachraňování
život zachraňující úkony: kontrola vědomí a dýchání, kardiopulmonální resuscitace, zastavení masivního krvácení traumatické stavy: poranění páteře, hlavy, trupu a končetin, popáleniny, přehřátí; otravy interní stavy: bolesti na hrudi, obtížné dýchání, celkové křeče, cévní mozková příhoda, akutní stavy spojené s diabetem rozšiřující témata probíraná podrobněji v rámci zimních simulací: stavy a poranění vzniklá v souvislosti se zimním obdobím podchlazení, omrzliny základy psychologické první pomoci laviny proboření na ledu
S ohledem na cíle předmětu, mezi které patří i snaha rozvinout kompetence účastníků pro distanční výuku, budou u jednotlivých výše zmíněných témat naznačeny cesty k rozvoji těchto dovedností a kompetencí u žáků formou zaměření se na specifika distanční komunikace. Průřezově se budeme věnovat rozdílům distanční a prezenční komunikace z hlediska poskytování a výuky první pomoci. Důraz bude kladen na seznámení se s možnostmi on-line zdrojů a technologií. V rámci kurzu si tedy např. účastníci seznámí s mobilní aplikací Záchranka (jejími možnosti a jednotlivými moduly) a vyzkouší si relizaci simulovaného hovoru s dispečerem.
Účastníci si rovněž v průběhu kurzu aktivně procvičí základní slovní zásobu a komunikaci v anglickém jazyce - součástí kurzu je např. využití a rozbor videí či audiozáznamů v AJ a diskuse o nich.
Upozornění pro studenty: S případnými dotazy k výuce předmětů první pomoci se, prosím, obracejte přímo na garanta předmětu (Mgr. Radim Kuba; radim.kuba@natur.cuni.cz)
Před kontaktováním garanta doporučujeme projít nejčastější dotazy a odpovědi "FAQ" zde: https://www.prvnipomocprfuk.eu/faq-/
Pokud již na předmětu není místo, můžete vyplnit formulář pro náhradníky. Pokud se v průběhu semestru místo uvolní, ozveme se Vám: http://bit.ly/PPnahradnici
Termíny a základní pokyny pro výuku v aktuálním semestru najdete v samostatném dokumentu v sekci "Soubory". Výuka terénního kurzu MB180C50Z probíhá mimo prostory fakulty - kousek od Prahy (v Říčanech). To nám umožňuje při výuce využívat atraktivní venkovní prostření jako jsou louky, les atd. (zkrátka se učí více venku než uvnitř, což bývá pro studenty příjemnější, simulace navíc mají realističtější nádech).
Předmět "Simulace zimní" si lze zapsat současně se základním kurzem nebo v následujících semestrech (pozor na prerekvizitu!). Jde o primárně prakticky založený předmět určený pro absolventy základního kurzu "První pomoc ve škole" (bez něhož není možné předmět absolvovat). Předmět je koncipován jako rozšiřující, a to se zaměřením na zopakování tematických situací souvisejících se zimním obdobím. V rámci kurzu jsou tedy více prohlubovány kompetence studentů při řešení stavů jako např. podchlazení, omrzliny, úrazy hlavy či zlomeniny. Probírána jsou i nová ("nadstavbová") témata, jako např. porod, psychologická první pomoc, proboření na ledu, laviny, horská nemoc. V rámci předmětu si studenti v co nejreálněji nasimulovaných situacích (pomocí rekvizit, figurantů, maskování) zopakují a upevní své znalosti, dovednosti, ale také postoje týkající se první pomoci. Součástí každé situace je samozřejmě také nezbytná zpětná vazba.
Předmět je vyučován blokově v průběhu 4 dnů. Předběžný harmonogram kurzu:
- první den (ráno příjezd a následně výuka)
- druhý den (výuka v průběhu dne)
- třetí den (výuka dopoledne, odpoledne volno, následně večerní výuka - tzv. "noční zásahy" cca 20:00 - 00:30)
- čtvrtý den (dopoledne výuka, následně úklid a odjezd)
Výuka simulací probíhá mimo prostory fakulty - předpokládané náklady na ubytování jsou 950,-Kč (stravu a dopravu si hradí každý sám). Částka bude vybírána již na začátku semestru. Pokyny k platbě jsou uvedeny v samostatném dokumentu v sekci "Soubory".
Více informací o dopravě na místo, vybavení objektu Říčanská hájovna, stravování či o tom, co by si účastníci na kurz neměli zapomenout přibalit, lze nalézt na:
- http://www.prvnipomocprfuk.eu/pokyny-pro-vsechny-kurzy/
- http://www.prvnipomocprfuk.eu/hajenka-ricanskeho-muzea/
Cílem předmětu je i rozvinout kompetence účastníků pro distanční výuku, která může být doplňkem pro prezenční formy výuk, a naznačit cesty k rozvoji těchto dovedností a kompetencí u žáků. Probrány budou možnosti výuky a poskytování první pomoci distanční formou a se zacílením na využívání on-line zdrojů a technologií. V rámci kurzu si tedy např. účastníci seznámí s mobilní aplikací Záchranka (jejími možnosti a jednotlivými moduly) a vyzkouší si relizaci simulovaného hovoru s dispečerem.