1. Vývoj instrumentálních metod hydrologického výzkumu
2. Zakládání sítí monitoringu, přímá hydrometrická měření
3. Bodové měření rychlosti proudění s využitím hydrometrické vrtule
4. Bodové měření rychlosti proudění za využití FlowTracker
5. Měření průtoku metodou ADCP
6. Metody výpočtu průtoku
7. Kontinuální monitoring hydrologických procesů
8. Sněhoměrn á měření
9. Hydropedologická měření
10. Monitoring plavenin
11. Mobilní geodetická měření pro hydrologické aplikace
12. Monitoring ekologického stavu vodních toků
13. Kvantitativní metody zpracování hydrologických dat
Kurz posluchače seznamuje s vývojem, současným stavem, přístrojovým vybavením, metodami měření a vyhodnocování dat v hydrologii povrchových vod.
Přednáška je určena pro omezený okruh studentů s aktivním zájmem o hydrologii, kterým nabízí prohloubení znalostí a osvojení praktických dovedností v klíčových oblastech hydrologického výzkumu. Oproti základním kurzům z hydrologie nabízí přednáška výrazně hlubší pohled na současné metody, využívané v hydrologickém výzkumu.
Posluchač se seznámí s principy klíčových instrumentálních technik v hydrologii povrchových vod a jejich praktickým využitím pro měření, monitoring i zpracování dat.
Přednáška je vedena interaktivní formou a má část teoretickou a praktickou.
Teoretická část diskutuje techniky a metody monitoringu hydrologických procesů a metody hodnocení dat na základě poznatků aktuálních významných publikací.
Praktická část má formu blokového terénního soustředění, kde studenti pracují s jednotlivými technikami a přístroji, vyhodnocují a interpretují data z měření.
Díky omezenému počtu posluchačů kurz nabízí prostor pro získání intenzivních znalostí, praktické osvojení přístrojových technik v rozsahu, umožňujícím následné samostatné řešení výzkumných úkolů i prostor na diskusi nad aktuálními tématy hydrologického výzkumu.