Praktikum probíhá 3x v týdnu, a to vždy v pondělí, středu a pátek. Prováděny jsou následující povinné úlohy: 1.
Anodick á rozpuštěcí voltametrie: optimalizace podmínek pro stanovení Cd, ověření linearity metody, určení meze detekce, stanovení Cd v neznámém vzorku metodou kalibrační přímky a standardního přídavku. 2. Konduktometrie: konduktometrická titrace různě silných kyselin, statistické zhodnocení výsledků, diskuze tvaru titračních křivek. 3.
Automatická potenciometrická titrace: optimalizace podmínek pro odměrné stanovení dvojmocného manganu manganistanem v přítomnosti difosforečnanu. 4.Spektrofotometrie: stanovení účinných látek léčivého přípravku.5. Atomová absorpční spektrometrie: stanovení zinku ve vodovodní vodě, optimalizace podmínek měření při práci s AAS.6.
Průtoková injekční analýza: vliv základních parametrů na disperzi vzorku.7. Plynová chromatografie: stanovení methanolu ve vzorcích ovocných destilátů.8.
Kapalinová chromatografie: stanovení kofeinu v nápojích.9. Kapilární zónová elektroforéza: analýza anorganických aniontů v pitné vodě Součástí praktika je průběžná kontrola znalostí, potřebných k provedení jednotlivých úloh, klasifikace protokolů a průběžné hodnocení práce studenta v laboratoři.
Základní instrumentální analytické metody jsou demonstrovány na 9 povinných úlohách: anodická rozpouštěcí voltametrie, konduktometrie, automatická potenciometrické titrace, spektrofotometrie ve viditelné oblasti, atomová absorpční spektrometrie, plynová chromatografie, kapalinová chromatografie, kapilární elektroforéza a průtoková injekční analýza.
Praktikum probíhá 3 dny v týdnu, a to vždy v pondělí, středu i pátek podle sestaveného rozpisu úloh.
Po absolvování předmětu student u těchto instrumentálních analytických metod (polarografie, anodická rozpouštěcí voltametrie, konduktometrie a konduktometrická titrace, automatická potenciometrická titrace, titrace podle Karla Fischera, atomová absorpční a emisní spektrometrie, spektrofotometrie, průtoková injekční analýza, kapilární elektroforéza, plynová chromatografie s plamenově ionizační detekcí, kapalinová chromatografie s UV/VIS detekcí):
- vysvětlí podstatu výše vyjmenovaných analytických metod
- na základě návodu k úloze provádí samostatně přípravu roztoků a používá samostatně přístroje (provádí měření)
- interpretuje naměřené záznamy (polarografické a voltametrické křivky, konduktometrické a potenciometrické titrační křivky, absorpční/emisní spektra, elektroferogramy a chromatogramy, kalibrační křivky)
- popíše a vyhodnotí naměřená data, vyvodí z nich odpovídající závěry
- zapíše průběh měření, výsledky a závěry do přehledného protokolu