■ Historie toxikologie■ Základní toxikologické pojmy ■ Toxikokinetika = jak působí organismus na chemickou látku ▪ absorpce ▪ distribuce ▪ metabolismus (biotransformace) ▪ exkrece ▪ toxikokinetické modely ▪ hodnocení toxicity, analytická toxikologie■ Toxikodynamika = jak působí chemická látka na organismus ▪ slabé mezimolekulové interakce, receptory ▪ mechanismy toxických účinků chemických látek■ Speciální toxikologie ▪ prvky a jejich anorganické a organokovové sloučeniny ▪ organické sloučeniny ▪ přírodní toxiny■ Informace a právo v toxikologii ▪ informační zdroje v toxikologii ▪ právní předpisy o práci s chemickými látkami■ Praktické aspekty práce s chemickými látkami
Přednáška podává základní a ucelený přehled o toxikologii pro studenty všech specializací chemie. Zahrnuje obecnou a speciální toxikologii, problematiku informací a legislativy v toxikologii a konečně i pohled na praktické aspekty práce s chemickými látkami.
V obecné toxikologii je podán obecný výklad problematiky toxicity chemických sloučenin (toxický účinek, hazard a riziko, závislost účinku na dávce, toxikologické indexy). Jsou probrány mechanismy absorpce, distribuce, biotransformace a vylučování xenobiotik z organismu (toxikolinetika).
Jsou vysvětleny mechanismy vybraných toxických účinků (toxikodynamika). Je rozebrána problematika hodnocení a testování toxicity a zmíněny základy analytické toxikologie.
Ve speciální (systematické) toxikologii je probírána toxikologie toxicky významných sloučenin. Výklad anorganických sloučenin sleduje periodickou soustavu prvků, organické sloučeniny jsou probírány po skupinách podle funkčních skupin.
Jsou zmíněny i některé přírodní toxiny. Další část přednášky je věnována problematice využití a vyhledávání informací o toxicitě a toxikologii a legislativě týkající se chemických látek a práce s nimi (REACH, GHS).
Přednáška je ukončena základním přehledem pravidel bezpečnosti práce v chemické laboratoři a přehledem první pomoci při intoxikacích.