a softwaru. Verifikace / ověřování.
\r\n6. Řízení kvality: cíl, nástroje, druhy kontrolních vzorků, zkoušení způsobilosti, rizika.
\r\n7. Regulační diagramy: účel, druhy, konstrukce, způsob použití, statistická regulace.
\r\n8. Metrologie v chemii, legální metrologie, metrologická návaznost a její specifika v chemii.
\r\n9. Referenční materiály (RM), druhy RM, použití RM, porovnání naměřené a certifikované hodnoty CRM, komutabilita RM.
\r\n10. Instrumentace, konfirmace, kalibrace a kvalifikace instrumentace. Kategorizace měřidel. Metrologické zabezpečení analytické laboratoře.
\r\n11. Nejistoty výsledků analytických měření: účel, použití, vztah chyby a nejistoty, způsoby vyhodnocení, prezentace výsledků, vliv nejistoty na porovnání výsledku s mezí.
","inLanguage":"cs"},{"@type":"Syllabus","text":"\r\n1st Introduction: A brief overview of the development of quality assurance, basic terms of quality management concepts, principles and tools of quality management in an analytical or medical laboratory.
\r\n2nd Management systems: basic terms, accreditation, certification, accreditation system for testing and medical laboratories – procedure for accreditation according to ISO/IEC 17025 and ISO 15189 in Czech Republic. Principles of documents control. Standard operation procedure (SOP). Risk management. Tasks of quality manager.
\r\n3rd Quality management systems: The OECD Good Laboratory Practice, Good Manufacturing Practice, certification according to ISO 9001, their main features, compared with the accreditation and applications in the analytical or medical laboratory, inclusion in the international framework.
\r\n4th Development and standardization of analytical methods (chemical measurement procedures), using of the standard procedures for routine analyses.
\r\n5th Validation of analytical methods (procedures), validation of instrumentation and software. Verification.
\r\n6th Quality control: aims, tools, types of control samples, proficiency testing, risks.
\r\n7th Control charts: purpose, types, construction, method of use, statistical process control.
\r\n8th Metrology in chemistry, legal metrology, metrological traceability and its specifics in chemistry.
\r\n9th Reference materials (RM), types of RM, usage of RM, comparing the measured and certified values of CRM, commutability of RM.
\r\n10th Instrumentation, confirmation, calibration and qualification of instrumentation. Categorization of measuring devices. Metrological assurance of analytical laboratory.
\r\n11th Uncertainty of the results of analytical measurements: purpose, use, relationship of an error and uncertainty, evaluation ways, presentation of results, the impact of uncertainty on the comparison of a result with limits.
","inLanguage":"en"}]}1. Úvod: stručný přehled vývoje péče o kvalitu, základní pojmy managementu kvality, koncepce, principy a nástroje managementu kvality v analytické a zdravotnické laboratoři.
2. Systémy managementu v laboratoři: základní pojmy, akreditace, certifikace, český akreditační systém – postup při akreditaci podle ČSN EN ISO/IEC 17025 a ČSN EN ISO 15189 ed. 2; principy řízení dokumentů, standardní pracovní postup (SOP). Management rizik. Úloha manažera kvality.
3. Systémy managementu v laboratoři: Systém OECD Správné Laboratorní Praxe, Správná Výrobní Praxe, certifikace podle ČSN EN ISO 9001; jejich hlavní rysy, porovnání s akreditací a uplatnění v analytické a zdravotnické laboratoři, zařazení do mezinárodního rámce.
4. Vývoj a standardizace analytické metody (chemického měřicího postupu) / použití standardního postupu pro rutinní analýzu.
5. Validace analytických metod (chemických měřicích postupů), validace instrumentace a softwaru. Verifikace / ověřování.
6. Řízení kvality: cíl, nástroje, druhy kontrolních vzorků, zkoušení způsobilosti, rizika.
7. Regulační diagramy: účel, druhy, konstrukce, způsob použití, statistická regulace.
8. Metrologie v chemii, legální metrologie, metrologická návaznost a její specifika v chemii.
9. Referenční materiály (RM), druhy RM, použití RM, porovnání naměřené a certifikované hodnoty CRM, komutabilita RM.
10. Instrumentace, konfirmace, kalibrace a kvalifikace instrumentace. Kategorizace měřidel. Metrologické zabezpečení analytické laboratoře.
11. Nejistoty výsledků analytických měření: účel, použití, vztah chyby a nejistoty, způsoby vyhodnocení, prezentace výsledků, vliv nejistoty na porovnání výsledku s mezí.
Cílem přednášky je osvojit si základní pojmy a pochopit strukturu, postupy, přístupy a souvislosti managementu, metrologie, normalizace, zkušebnictví, akreditace a certifikace v podmínkách analytické a zdravotnické laboratoře.
Analytické laboratoře jsou v současné době nuceny uplatňovat soubor opatření, kterými by dokumentovaly a prokazovaly přesnost (tedy pravdivost a preciznost) svých výsledků. Je tomu tak proto, že více než 60 % dat, na základě kterých jsou činěna rozhodnutí v obchodní sféře, v péči o životní prostředí a zdravotnictví, pochází z chemických a biochemických analýz. Tam požadavek, aby chemická laboratoř produkovala přesné výsledky, tj. výsledky, které by byly vzájemně porovnatelné s výsledky jiných laboratoří, a to i v mezinárodním měřítku, je podmínkou jejich užití. Tato opatření, mezi která patří i akreditace laboratoří, jsou nazývána managementem chemických měření. Pro porovnávání výsledků analýz navzájem je důležitý parametr související s výsledkem - nejistota měření. V současné době je již samozřejmostí, aby laboratoře měly tuto nejistotu měření u analýz, které provádějí rutinně, vyhodnocenu. Metodika odhadu nejistoty je však relativně novou záležitostí a je třeba jí stále věnovat pozornost.
Po dobu, kdy by nesměla probíhat prezenční výuka, by byl předmět vyučován interaktivním způsobem v on-line režimu pomocí Google Class Room, kde by byly ke každému tématu zveřejňovány materiály a na každou přednášku zvlášť v Google Meet by byl uveden odkaz, nezvolí-li vyučující jinou možnost, o které včas informuje studenty.