Charles Explorer logo
🇨🇿

Prezentace a veřejné projevy

Předmět na Přírodovědecká fakulta |
MC230P82

Sylabus

Struktura projevu - obsah a účel sdělení (obecný a specifický), efektivní úvod a závěr, srozumitelnost, logická návaznost

Řeč těla - postoj, držení těla, pozice rukou, gestikulace, výraz obličeje oční kontakt, využití prostoru

Hlas - síla, rychlost, objem, pauzy

Jazyk - volba slov, tónu, věty a souvětí, parazitní výrazy a zvuky

Přirovnání, metafory, humor, trojice, opakování

Vizuální pomůcky - počítačové prezentace, tabule, flipchart, ostatní pomůcky

Příprava na projev - nacvičování, načasování, příprava a použití poznámek, čtení z textu, příprava a kontrola pomůcek a techniky

Zpětná vazba - hodnocení, konstruktivní a pozitivní zpětná vazba

Anotace

Vystoupení před větším či menším publikem je pro mnoho lidí jednou z nejobávanějších a nejvíce stresujících situací. Přitom se jedná o dovednost, kterou lze procvičováním poměrně rychle rozvinout, a tím i zvýšit své sebevědomí a zmírnit svůj strach z mluvení před lidmi. Existují základní pravidla, jejichž dodržováním se v podstatě z každého může stát solidní řečník. Přednáška/cvičení Prezentace a veřejné projevy si klade za cíl seznámit posluchače zejména se zásadami týkajícími se struktury projevu, použití hlasu, řeči těla, očního kontaktu s publikem, vizuálních pomůcek a různých řečnických prostředků. Součástí bude i rozbor nahrávek projevů různých osobností. Posluchači si rovněž sami ohodnotí nahrávku svého vlastního projevu (soukromě, nikoli ve skupině) a získají k ní nezávislou zpětnou vazbu od vyučujícího.

Po absolvování kurzu student:

Připraví projev s jasnou a srozumitelnou strukturou, která má logickou návaznost, efektivní úvod, kterým zaujme, a závěr, kterým vhodně shrne hlavní myšlenky, zafixuje je v paměti posluchačů a zanechá v posluchačích zamýšlený dojem.

Jasně si definuje cíl projevu, jehož dosažení strukturu i obsah projevu podřídí.

Pracuje při projevu s postojem, držením těla, pozicí rukou, gestikulací, očním kontaktem a výrazem obličeje, aby lépe udržel pozornost posluchačů.

Pracuje s hlasem, jeho sílou a objemem, tempem řeči, pauzami, aby byl projev dobře srozumitelný, stravitelný a nebyl monotónní.

Zvolí a připraví si vhodné vizuální pomůcky, kterými podpoří dosažení cíle projevu.

V případě použití počítačové prezentace se řídí základními zásadami obecně platnými pro tyto prezentace.

Poskytne pozitivní a konstruktivní zpětnou vazbu kolegům nebo sám sobě zhodnocením nahrávky vlastního projevu.