Základní kurs doplněný praktickým cvičením, který shrnuje současné přístupy ke kvalitativní a kvantitativní analýze organických sloučenin a možnosti jejich kvantifikace s využitím klasických a instrumentáln ích analytických metod. Učivo navazuje na obecné znalosti organické a analytické chemie a zahrnuje tato témata:
1. Úvod, charakterizace organické analýzy a její vývoj, význam a možnosti.
2. Určování fyzikálních konstant organických látek (teplota tání, teplota varu, index lomu, základní chromatografické konstanty, základní spektrometrické konstanty).
3. Organická elementární analýza. Kvalitativní elementární analýza (mineralizace na suché cestě, mokré cestě a spalování v atmosféře kyslíku, důkaz jednotlivých elementů.). Kvantitativní elementární analýza (stanovení C,H,N,S, halogenů,O,P).
4. Klasifikační reakce organických látek (skupiny rozpustnosti, skupinové a klasifikační reakce pro uhlovodíky, halogenderiváty, alkoholy, fenoly, ethery, epoxidy, peroxidy, aldehydy, ketony, karboxylové kyseliny a jejich funkční deriváty, aminy, hydraziny, nitrily, isokyanidy, nitro-, nitroso-, azo-, azoxy-, diazosloučeniny, thioly, sulfinové, sulfenové a sulfonové kyseliny a jejich funkční deriváty).
5. Stanovení organických látek na základě reakcí funkčních skupin (vybrané typické příklady).
6. Separační metody v organické analýze. Klasifikace podle mechanismu dělení, charakteru stacionární a mobilní fáze praktického provedení. Tenkovrstvá chromatografie, papírová chromatografie, sloupcová chromatografie.
7. Elektrochemické metody v organické analýze. Klasifikace – metody založené na redoxní reakci a elektrických vlastnostech roztoku. Oxidovatelné a redukovatelné organické sloučeniny a využitelné elektrodové materiály.
8. Spektrometrické metody v organické analýze – princip a jejich využití v organické analýze (UV/VIS spektrometrie, IČ spektrometrie, NMR, hmotnostní spektrometrie).
9. Identifikace organických látek, předpověď pravděpodobné struktury látky na základě získaných informací a její potvrzení - přehled používaných metod a příprava nejvýznamnějších typů derivátů. Přednáškový cyklus je doplněn praktickým cvičením v laboratoři. Jeho cílem je praktické zvládnutí kvalitativních chemických testů (skupiny rozpustnosti, klasifikační reakce funkčních skupin), derivatizačních reakcí a jednoduchých metod klasické kvantitativní (na základě reakcí funčních skupin) a instrumentální organické analýzy.
Základní kurs doplněný praktickým cvičením přináší přehled základních metod kvalitativní a kvantitativní analýzy organických sloučenin: Určování fyzikálních konstant organických látek a jejich souvislost se strukturou. Organická elementární analýza. Klasifikační reakce organických látek – třídy rozpustnosti, klasifikace funkčních skupin. Stanovení organických látek na základě reakcí funkčních skupin. Separační metody v organické analýze. Elektrochemické metody v organické analýze. Spektrometrické metody v organické analýze – princip a využití v kvalitativní a kvantitativní analýte organických sloučenin. Předpověď prabděpodobné struktury látky a její potvrzení – derivatizační reakce.
Předmět je zakončen ústní zkouškou.