Charles Explorer logo
🇨🇿

Anorganická chemie II (b)

Předmět na Přírodovědecká fakulta |
MC240P21B

Sylabus

Systematická chemie prvků hlavních skupin

Prvky skupiny dusíku

Prvky skupiny uhlíku

Prvky skupiny boru

Alkalické kovy a kovy alkalických zemin

Základy koordinační chemie

Donor-akceptorová vazba

Tvary koordinačních sloučenin

Teorie ligandového pole

Vlastnosti koordinačních sloučenin

Stabilita koordinačních sloučenin

Systematická chemie prvků vedlejších skupin

Prvky skupiny skandia, lanthanoidy aktinoidy

Prvky skupin titanu, vanadu, chromu a manganu

Železo, kobalt, nikl, měď, zinek, kadmium a rtuť

Zlato, stříbro, paladium a platina

Výstupy z učení

Student pojmenuje na základě vzorce prvky, sloučeniny a ionty. na základě názvu určí značku prvku nebo vzorec sloučeniny nebo iontu. sestaví a vyčíslí rovnici chemického děj. určí tvar molekuly či iontu. popíše strukturu, vlastnosti a reaktivitu prvků hlavních skupin a jejich sloučenin. dokumentuje přípravu a reaktivitu prvků hlavních skupin a jejich sloučenin prostřednictvím chemických rovnic. pojmenuje na základě vzorce koordinační sloučeniny a ionty. na základě názvu určí vzorec koordinační sloučeniny nebo iontu. vysvětlí vznik koordinační (donor-akceptorové) vazby a popíše různý typy koordinačních vazeb. vysvětlí pojmy donor, akceptor, centrální atom, ligand, vyjmenuje základní typy ligandů a udá jejich příklady. určí koordinační číslo. vysvětlí pojmy denticita ligandu, chelát a vysvětlí, jak souvisí se stabilitou koordinačních sloučenin. vysvětlí principy teorie krystalového a ligandového pole. popíše strukturu orbitalů v koordinačních sloučeninách a aplikuje tyto poznatky na určení obsazení orbitalů elektrony a jeho vliv na vlastnosti koordinačních sloučenin. popíše, jak souvisí elektronová struktura se spektrálními a magnetickými vlastnostmi sloučenin. vysvětlí vznik absorpčních pásů ve spektrech koordinačních sloučenin a určí, zda je sloučenina barevná či bezbarvá a zda je paramagnetická či diamagnetická. na základě koordinačního čísla a elektronové konfigurace určí tvar koordinační sloučeniny. popíše, jaké faktory ovlivňují stabilitu koordinačních sloučenin, jejich kinetické chování a reaktivitu. vyjmenuje a charakterizuje diskutované typy komplexů a jejich zástupce. vysvětlí principy katalýzy koordinačními sloučeninami. popíše a vysvětlí aplikaci koordinačních sloučenin v analytické chemii a v medicíně. na příkladech dokumentuje výskyt a roli koordinačních sloučenin v živých organismech. popíše strukturu, vlastnosti a reaktivitu prvků vedlejších skupin a jejich sloučenin. vyjádří pomocí chemických přípravu a reaktivitu prvků vedlejších skupin a jejich sloučenin.

Anotace

Přednáška je určena především pro posluchače studijních programů Chemie se zaměřením na vzdělávání, Klinická a toxikologická analýza a Chemie a fyzika materiálů.

Obsahem kurzu je systematická chemie prvků hlavních a vedlejších skupin, základy koordinační chemie a obecné zákonitosti ve vlastnostech a reaktivitě prvků a anorganických sloučenin.