Vývoj koordinační chemie.
Elektrostatický model a teorie krystalového pole.
Molekulové orbitaly a teorie ligandového pole. Důsledky štěpení ligandovým polem: stabilizační energie ligandového pole.
Vazba kov–kov a clustery
Koordinační polyedry a isomerie, stereochemická nerigidnost (fluxionalita), Berryho pseudorotace. Chiralita a absolutní konfigurace a Cottonův efekt. Jahnův a Tellerův efekt.
Konstanty stability, chelátový a makrocyklický efekt, Irvingova a Williamsova řada.
Kinetická labilita a inertnost. Asociativní, disociativní a výměnný mechanismus. Mechanismus vnitřní a vnější sféry a teorie R. Marcuse. Oxidativní adice a reduktivní eliminace.
Komplexy s π-akceptorovými ligandy
π-komplexy, Dewarův- Chattův a Dunkinsonův model.
Templátový efekt a princip samouspořádání a preorganizace.
Role koordinačních sloučenin v katalyze, molekulární elektronice a bioanorganické chemii.
Přednáška je zaměřena na základní principy koordinační chemie týkajicí se charakteru koordinační vazby a elektronové struktury kationtů v aproximaci teorie ligandového pole. Dále přednáška uvádí posluchače do oblasti konstant stability,stereochemie a isomerie, substitučních a oxidoredukčních reakcí, principu samouspořádání a templátového efektu, přehledu různých typů koordinačních sloučenin a jejich roli v katalyze, bioanorganické chemii a molekulové elektronice.
Poznámka k organizaci studia v ZS 2020/21:
S ohledem na počet přihlášených a s ohledem na současnou situaci bude muset výuka probíhat zvláštní formou. Každý týden v Pá či So vám všem zapsaným v SISu pošlu téma (+ stránky / kapitoly ve výše uvedených učebnicích), které si během další doby co nejlépe nastudujete. Studenti budou rozděleni do 4 skupin o počtu max. 10 osob. Vždy jedna skupina se se mnou sejde v době regulérní výuky (Út odpoledne + St okolo oběda, tj. 2 skupiny týdně) na společnou konzultaci, kde nastudovaný materiál dovysvětlím a odpovím na otázky. Tj. s každou skupinou max. 10 studentů bych se měl potkat 1× za 14 dní.
Pro přednášku není prezentace a vychází se především ze tří učebních textů (viz také Seznam literatury). Osnovu tvoří skripta Dr. Habera (Koordinační chemie I). Další učebnice jsou novější Lawrence: Introduction to Coordination Chemistry a Housecrorft: Anorganická chemie (český překlad či anglický originál).
Pří jakýchkoli nejasnostech mě kontaktujte a rád vše vysvětlím.