Základní koncept elektronové struktury pevných látek (reciproký prostor, Blochův teorém, pásová struktura, Fermiho plocha)
Interakce elektromagnetického záření s hmotou (absorbce, difrakce, Fermiho zlaté pravidlo)
Fotoelektronové spektroskopie a mikroskopie (X-ray and Ultraviolet Photoemission Spectroscopy, PE Electron Microscopy)
Mikroskopie skenovací sondou (Atomic Force Microscopy, Magnetic Force Microscopy, Scannin Tunelling Microscopy, Kelvin Probe Microscopy, Piezoresponse Force Microscopy)
Povrchové difrakční metody (Low Energy Electron Diffraction, Reflection High-Energy Electron Diffraction)
Úhlově rozlišené experimenty (Angle Resolved PES, de Haas van Alphenův jev, cyklotronová rezonance)
Spinově selektivní metody (Spin Resolved AR PES, X-Magnetic Circular Dichroism)
Charakterizace vybraných tříd materiálů (2D krystaly - grafen, nanočástice, nanoporézní materiály, magneticky uspořádané látky, polovodiče, nanostrukturované povrchy)
Přednáška se zaměřuje na klíčové experimentální metody studia elektronové a povrchové struktury pevných látek. Diskutovány jsou rovněž související teoretické modely. Úvodem je představen koncept teorie elektronové struktury pevných látek a povrchů v reciprokém prostoru a obecné principy interakce elektromagnetického záření s pevnou látkou.
Dále jsou diskutovány vyznamné skupiny experimentálních metod: fotoelektronové spektroskopie a mikroskopie, mikroskopie skenovací sondou, povrchové difrakční metody, úhlově rozlišené experimenty a spinově selektivní metody. Přednáška je doplněna praktickými příklady na reálných materiálech.