Obecná farmakologie (úvod, definice; místa účinku farmak - receptory; závislost účinku na dávce; absorbce, rozdělení léčiva v organizmu, metabolismus, vylučování; způsob podání léčiva do organizmu.
Vegetativní nervový systém.
Léčiva ovlivňující srdeční funkce, krevní tlak a renální funkce (fyziologie a patofyziologie kardivaskulárního systému; látky ovlivňující sílu srdeční kontrakce; blokátory kalciových kanálů; vazodilatans; antiarytmika; antihypertenziva; dieuretika).
Látky ovlivňující chování, psychický stav, bolest, vnímání, spánek (fyziologie CNS; antipsychotika, antidepresiva, anxiolytika, antiepileptika, analgetika-anodyna, analgetika-antipyretika, protizánětlivé látky, celková a lokální anestetika, antiparkinsonika).
Látky působící proti pathogenům (základní principy antimikrobiálních látek a jejich používání; inhibitory syntézy buněčné stěny; inhibitory syntézy bakteriálních proteinů; inhibitory syntézy kyseliny listové; další antibakteriální látky; antimykobakteriální látky; antimykotika; antivirotika; antiseptika a desinficiens).
Látky ovlivňující respirační systém; histamin a jeho blokátory
Perorální hormonální kotraceptiva. pozadavky ke kontrole studia
Zkouška v rozsahu sylabu, ústní formou
Přednáška je určena studentům přírodovědných oborů se zájmem o léčiva. Je zaměřena na pochopení základních obecných principů účinkování léčiv v organizmu a dále na pochopení mechanizmů účinku nejčastěji používaných léčiv v běžné klinické praxi.
Pro její zvládnutí postačují základní znalosti z fyziologie člověka, biochemie, mikrobiologie.