1. Struktura materiálů Struktura krystalických materiálů, krystalové mřížky, prostorové grupy symetrie. Materiálové databáze. Bodové defekty. Amorfní materiály (kapalné krystaly, sklo, atd.). Dislokace. Slitiny.
2. Úvod do kvantové teorie pevných látek Elektron v periodickém potenciálu, translační symetrie a Blochův teorém, rovinné vlny, reciproká mřížka, Brillouinova zóna, hustota stavů a pásová struktura, Fermiho energie a povrch
3. Metody výpočtů energií a vlastností materiálů Teorie funkcionálu elektronové hustoty, pseudopotenciály a báze pro rozvoj vlnových funkcí. Hubbardův model pro popis silně korelovaných elektronů. Tight-Binding metoda. Empirické meziatomové potenciály a potenciály získané strojovým učením (machine learning force fields).
4. Základní vlastnosti a charakterizace materiálů Kmity mřížky (fonony, stabilita mřížky, fázové přechody, tepelná kapacita), optické a transportní vlastnosti (vodivost, dielektrická funkce, excitony, plazmony), magnetické vlastnosti (Isingův model, ferromagnetizmus a antiferomagnetizmus, kritické chováni, magnony)
5. Aplikace materiálů a metodologická specifika jednotlivých aplikací. Heterogenní katalýza. Adsorpce. Fotočlánky. Baterie. Spintronika. atp.
Přednáška seznamuje studenty se základními pojmy, modely a metodami studia struktury a vlastností materiálů, s důrazem na atomistickou reprezentaci materiálů kombinovanou s popisem elektronů na kvantově-mechanické úrovni. V kurzu budou také uvedeny příklady relevantních aplikací materiálů, spojeny se zmínkou pokročilejších výpočetních metod. Kurz by měl umožnit studentům základní porozumění širokému spektru publikací z oblasti fyziky pevné fáze.
Ve školním roce 2022/2023 je zvolena zejména forma samostudia doplněná pravidelnými konzultacemi.