1. ÚVODPřehled typů produktů výrob založených na chemických a biotechnologických postupech.Současné možnosti a budoucí trendy v chemickém průmyslu 2. ZÁKLADNÍ SUROVINY A JEJICH PRIMÁRNÍ ZPRACOVÁNÍ (ZEMNÍ PLYN, ROPA, UHLÍ).
PŘEHLEDKATALYZÁTORŮ: DRUHY, VLASTNOSTI, PŘÍPRAVA. 3. VÝROBY NA PRINCIPECH CHEMICKÉ KATALÝZY3.1 Základní principy zpracování ropy a plynu3.2 Chemie C13.2.1 Methanol3.2.2 Fischer-Tropschova syntéza3.3 Katalytické krakování3.4 Hydrogenační zpracování3.5 Aromatické uhlovod íky3.6 Oxidace/redukce3.7 Výroba anorganických sloučenin: amoniaku, kyselin atd.3.8 Environmentální aspekty 4.
VÝROBY NA PRINCIPECH POLYMERNÍ CHEMIE4.1. Přehled průmyslově vyráběných polymerů4.2.
Polyolefiny (polyethylen, polypropylen, polystyren, PVC)4.3. Polybutadieny, kaučuky a pryže4.4.
Polyestery, polyamidy, polyuretany a polykarbonáty4.4. Kompozitní materiály 5.
VÝROBY ZALOŽENÉ NA ZPRACOVÁNÍ BIOMASY 6. ZPRACOVÁNÍ ODPADŮ A RECYKLACE 7.
KVALIFIKOVANÁ PRŮMYSLOVÁ CHEMIE 8. CHARAKTERISTIKY A SLOŽENÍ SPOTŘEBNÍCH PRODUKTŮ CHEMICKÉHO PRŮMYSLU
V kursu se studenti seznámí s chemickými cestami, jimiž průmyslová chemie postupuje od zpracování primárních surovin (ropa, zemní plyn, uhlí, dřevo, zemědělské produkty) k finálním produktům určeným k přímé spotřebě (např. hnojiva, pesticidy, maziva, detergenty, lepidla apod.) nebo k dalšímu technologickému zpracování (vlákna, polymery, chemikálie pro kosmetiku, elektronický, farmaceutický a potravinářský průmysl apod.). Diskutovány jsou principy vývoje bezodpadových procesů a pokroky v oblasti vývoje nových katalyzátorů, fermenta čních procesů a ekotechnologií.