Vybrané kapitoly z fyziky Základní přednáška z fyziky zaměřená na životní prostředí
1. ÚVOD typický postup vědecké práce ve fyzice (přírodních vědách) základní fyzikální pojmy, soustava jednotek SI
2. MECHANIKA dynamika hmotného bodu (Newtonovy zákony, zákony zachování) pohyb hmotného bodu v silovém poli (základní vlastnosti polí, konzervativní a nekonzervativní síly, potenciál v konzervativních polích) dynamika tuhého tělesa - translace, rotace (zákon zachování momentu hybnosti) dynamika souboru částic (kinetická teorie hmoty, tepelný pohyb a teplota)
3. FYZIKÁLNÍ POLE gravitační pole (Newtonův gravitační zákon, gravitační potenciální energie) stacionární elektrické pole (elektrický náboj a jeho pole, Coulombův zákon, elektrické pole dipólu, Gaussova věta, napětí, potenciál) elektrostatické pole v hmotném prostředí (vodiče, dielektrika)) stacionární magnetické pole (zdroje a popis magnetického pole, působení magnetického pole na elektrický náboj, magnetické pole v hmotném prostředí) časově proměnné elektromagnetické pole (elektrický proud, elektromagnetická indukce)
4. VLNĚNÍ kmity (kvazielastické síly, lineární harmonický oscilátor a jeho energie, tlumené kmity, vynucené kmity, skládání kmitů) vlnění postupné a stojaté (polarizace, interference, fázová a grupová rychlost, vlnová rovnice, šíření energie postupného vlnění prostředím, Huygens-Fresnelův princip) akustické vlnění (základní charakteristiky zvuku a ultrazvuku) elektromagnetické vlnění (elektromagnetické vlny v homogenním izotropním dielektriku a vodiči, zdroj elektromagnetických vln, světlo) vlnová optika (interference, difrakce, holografie, polarizace světla, optická aktivita látek)
5. ÚVOD DO KVANTOVÉ FYZIKY tepelné záření černého tělesa částicové vlastnosti vln (fotoelektrický jev, rtg. záření, Comptonův jev) vlnové vlastnosti částic , De Broglieho vlny dualita vln a částic, Heisenbergovy relace neurčitosti, vlnová funkce, Schrodingerova rovnice, kvantová čísla elektronů v atomu, lasery
6. ÚVOD DO JADERNÉ FYZIKY stavba atomového jádra a základní vlastnosti jaderných sil obecné vlastnosti radioaktivních látek, radioaktivita α, β a γ jaderné reakce (štěpení a syntéza jader) interakce částic (záření) s látkou Přednáška je povinnou součástí studijního programu a předpokládá znalosti matematiky, fyziky a chemie na úrovni průměrných středních škol.
Základní kurz fyziky pro studenty 1. ročníku oboru ochrana životního prostředí. Seznamuje posluchače se základními fyzikálními postupy a poskytuje potřebné znalosti pro další studium.