Charles Explorer logo
🇨🇿

Teoretické základy moderních spektroskopických metod

Předmět na Přírodovědecká fakulta |
MC260P31

Sylabus

1. Strukturní a výpočetní metody v chemii.

Základy molekulové dynamiky. 2. Základy kvantové mechaniky 3.

Kvantová chemie (HF, DFT, LCAO) 6. Teorie elektronové hustoty 4.

Poruchový počet - statický, MP2 5. Poruchový počet - časově závislý, pravděpodobnost přechodu, spektrální intenzity 7.

Základy teorie elektromagnetického záření (Maxwellovy rovnice, interakce světla s hmotou, polarizovatelnost, komplexní permitivita) 8. Fyzikální principy a teorie nukleární magnetické resonance, vektorový model, populační model, produktové operátory 9.

Metody NMR spektroskopie, interpretace spekter 10. Přehled optických metod používaných v chemii a biologii (elektronový cirkulární dichroismus, vibrační absorpce a cirkulární dichroismus, Ramanův rozptyl a Ramanova optická aktivita) 11.

Výpočty a simulace spekter pomocí běžných kvantově-chemických programů 12. Ukázka NMR/spektroskopických laboratoří - exkurze

Anotace

Přednáška poskytne přehled o fyzikálních základech optické a NMR spektroskopie a kvantově-chemických simulací spekter. Budou probrány základy teoretických výpočtů spektrálních parametrů a ostatních molekulových vlastností, tj. kvantová a molekulární mechanika.

Také seznámí posluchače s použitím moderních spektroskopických metod pro určování struktury molekul. Teoretický výklad bude doplněn počítačovým cvičením.