Sylabus
1. Demografie a její postavení mezi ostatními vědními disciplínami, objekt a předmět demografie, vnitřní členění. Historie demografie. Přehled demografických organizací a institucí.
2. Prameny demografický dat (sčítání, evidence přirozené měny a migrací, registry, výběrov á šetření,...), nejvýznamnější zdroje demografických dat.
3. Systém a konstrukce demografických ukazatelů
4. Znázorňování demografických ukazatelů (demografická síť/Lexisův diagram).
5. Struktura obyvatelstva podle věku a pohlaví. Věková pyramida, typy věkových struktur a jejich charakteristiky. Další vybrané struktury obyvatelstva (národnostní, vzdělanostní, dle rodinného stavu,...)
6. Proces úmrtnosti a jeho širší podmíněnosti; úmrtnost podle věku a pohlaví, kojenecká a dětská úmrtnost. Srovnávací ukazatele úmrtnosti – metody standardizace.
7. Ukazatel "naděje dožití", jakožto výstup úmrtnostní tabulky; smysl modelování procesu úmrtnosti – princip konstrukce úmrtnostní tabulky, její využití k analýze a prognózování počtu a složení obyvatelstva. Úmrtnost v mezinárodním srovnání.
8. Klasifikace nemocí a příčin úmrtí. Nemocnost a zdravotní stav obyvatelstva, možnosti hodnocení.
9. Proces porodnosti – sběr a evidence dat, ukazatele, širší podmíněnosti a souvislosti. Vývoj úrovně plodnosti v Česku a mezinárodní srovnání.
10. Proces potratovosti – kategorie potratů, vývoj legislativy, základní ukazatele.
11. Procesy sňatečnosti a rozvodovosti – demografické, sociální, kulturní, legislativní. Základní ukazatele. Změny v úrovni sňatečnosti a rozvodovosti v Česku a mezinárodní srovnání. Struktura rodin a domácností, nesezdaná soužití a další netradiční způsoby soužití.
12. Celkové charakteristiky demografické reprodukce. Význam migrace – možnosti hodnocení, ukazatele. Rozmístění obyvatelstva, urbanizace a koncentrace obyvatelstva – trendy, ukazatele
13. Populační prognózy a projekce: typy demografických prognóz z hlediska času a zahrnuté populace; metodika, stanovení parametrů, výsledky. Prognózy obyvatelstva v Česku, ve světě; odvozené prognózy.
14. Světový populační vývoj – demografická revoluce, druhý demografický přechod.
Kurz je úvodem do základních pojmů a historického vývoje demografie a principů její práce. Demografie je prezentována jako vědecká disciplína se specifickým objektem a předmětem zájmu a vlastní terminologií.
Studenti se seznámí s účelem a specifiky demografického poznání, současnou pozici demografie mezi ostatními disciplínami a historii demografie jako vědní disciplíny ve světovém a národním měřítku. Je jim poskytnuta základní informace o zdrojích, způsobech a zásadách shromažďování a diseminace dat o obyvatelstvu a jeho demografické reprodukci, stejně jako o zdrojích odborných informacích.
Detailní pozornost je věnována pojetí času v demografii včetně zobrazení demografických údajů v Lexisově diagramu. V souvislosti s různým pojetím času jsou diskutovány základní přístupy k popisu a analýze v demografii a představen obecný systém demografických ukazatelů.
Celý kurz protíná ilustrace vybraných determinantů a důsledků populačního vývoje prostřednictvím prezentace reálných případů, diskuse o vztazích populačního vývoje s jinými sociálními, ekonomickými, politickými, kulturními i přírodními procesy a příklady využití demografických poznatků v praxi. Přednášková část je prolínána praktickou částí, v níž si studenti procvičí probíranou látku, seznámí se s formou výpočtů základních demografických ukazatelů, a to za účelem lepšího pochopení základů demografického studia.
Veškeré podklady k cvičení budou zadávány v rámci Moodle (https://dl2.cuni.cz/course/view.php?id=2369).