Základní probíraná témata na přednáškách:1. Úvod do kartografie (definice kartografie, postavení kartografie v systému věd, členění kartografie, klasifikace kartografických děl)2. Dějiny/vývoj kartografie (základní mezníky, ostatní formou referátů)3. Matematická kartografie (geoid, typy zobrazení)4. Tvorba mapy (zásady tvorby mapy, kompozice mapy (kompoziční prvky), obsah mapy, barvy a rastr na mapách, kartografické stupnice, kartografické popisky, kartografické znaky)5. Kartografické vyjadřovací prostředky (typy mapových značek, metoda bodových značek, metoda lokalizovaných diagramů, kartogram, kartodiagram, metoda půdorysných čar, metoda pohybových čar, stuhová metoda, metoda izolinií, metoda barevných vrstev, areálová metoda, bodová (tečková) metoda, dasymetrická (hustoměrná) metoda, metoda anamorfózy6. Generalizace Základní probíraná témata na cvičeních (dle času budou probírána případně další témata):
1. Seznámení se s prostředím v software ArcMap2. Příprava vstupních dat3. Vytvoření jednoduchého kartogramu a kartodiagramu4. Výběry dle atributů a polohy5. Editace mapy6. Tvorba finálního mapového listu7. Seznámení s prostředím ArcGIS PRO
Kurz je určen především pro bakalářské studenty demografie. Cílem je seznámit studenty se základními metodami tvorby tematických map a základními kartografickými vyjadřovacími prostředky. Důraz je kladen zejména na tvorbu tematických map a jejich praktické využití při prezentaci výsledků demografických výzkumů. Pozornost je věnována i obecné teorii kartografie (obsah a náplň map, klasifikace vyjadřovacích prostředků), a to zejména z hlediska jejího praktického využití při tvorbě tematických map. V rámci cvičení bude pracováno jak se softwarem ArcMap, tak ArcGIS PRO.
Výuka bude probíhat prezenčně v počítačové učebně Z3. Výuka v LS 2022/23 začne v pátek 23.2.2024 od 9:50 h v učebně Z3, začínáme cca 2–3 přednáškovými bloky. V polovině března (předpoklad 15.3.) v rámci přednáškového bloku prezentace referátů – výběr referátů z nabídky bude zveřejněn na první přednášce. V březnu proběhne rovněž exkurze v Mapové sbírce PřF UK (podrobnosti a termín bude sdělen, zatím pravděpodobně 22.3.). Nejpozději od začátku dubna pravidelně cvičení – rozvrhovány 2 paralelky (od 9:50 a 12:20), ale s ohledem na počet zapsaných prozatím možnost zapisovat jen na první (možnost diskuse o otevření druhé pro vyšší efektivnost výuky s menším počtem studentů).
Veškeré podklady k cvičení budou zadávány v rámci Moodle (https://dl2.cuni.cz/course/view.php?id=836).