1) Vybrané zdroje demografických dat; demografická síť (Lexisův diagram) a systém ukazatelů v demografii. Znázornění dat do demografické sítě včetně způsobu definice demografických ukazatelů.
Hlavní a elementární soubory událostí, soubory průsečíků; longitudinální, transversální a retrospektivní přístup; kohorta, generace; události v demografické síti podle délky trvání (věku); pravidelné a nepravidelné intervaly. Opakovatelné a neopakovatelné události.
Ukazatele, absolutní a poměrná čísla; míry (1. a 2. kategorie), kvocienty, indexy. 2) Obyvatelstvo a jeho struktury. Obyvatelstvo podle pohlaví, věku, rodinného stavu a dalších znaků.
Uzavřená a otevřená populace. Bilanční rovnice, přirozený přírůstek, celkový přírůstek.
Index maskulinity. Typologie věkových struktur.
Index stáří, index ekonomického zatížení, průměrný a mediánový věk. Změny věkové struktury, demografické stárnutí. 3) Úmrtí a úmrtnost: pojmy, definice, ukazatele.
Hrubá míra úmrtnosti a její interpretace. Míry úmrtnosti podle pohlaví a věku.
Metoda přímé a nepřímé standardizace, (srovnávací míra, srovnávací index); volba standardu, světový standard, evropský standard. 4) Analýza prenatální a kojenecké úmrtnosti. Kategorie potratu, definice živě a mrtvě narozeného dítěte.
Prenatální úmrtnost, mrtvorozenost, perinatální úmrtnost, časná a pozdní neonatální úmrtnost, neonatální úmrtnost, postneonatální úmrtnost, kojenecká úmrtnost; ukazatele (míry a kvocienty) a trendy. Biometrická analýza kojenecké úmrtnosti: rozklad na endogenní a exogenní úmrtnost.
Trendy kojenecké úmrtnosti. 5) Úmrtnostní tabulka. Typy úmrtnostních tabulek (úplná, zkrácená, transversální, longitudinální).
Metoda přímá a nepřímá odhadu pravděpodobnosti úmrtí, tabulkové funkce a vztahy mezi nimi. Natalitní limit, paradox střední délky života, normální a pravděpodobná délka života.
Intervalová délka života. Vyrovnávání úmrtnostní tabulky.
Další aplikace úmrtnostní tabulky: tabulky kojenecké úmrtnosti (do 1 roku) a tabulky intrauterinní úmrtnosti (prenatální vymírání), paleodemografická úmrtnostní tabulka. Trendy úmrtnosti v České republice. 6) Dekompoziční metody.
Dekompozice rozdílu mezi dvěma měrami (metoda Kitagawa), dekompozice rozdílu mezi dvěma hodnotami naděje dožití (metoda Pressat), dekompozice rozdílu mezi dvěma hodnotami naděje dožití (metoda Pollard). Toto téma nebude přednášeno. 7) Příčiny úmrtí.
Bezprostřední, předchozí a prvotní příčina úmrtí a kódování. Mezinárodní klasifikace, historie a revize, vnější příčiny smrti; ukazatele úmrtnosti podle příčin, tabulky úmrtnosti podle příčin - jednovýchodné a vícevýchodné.
Diferenční úmrtnost: podle rodinného stavu, podle vzdělání, regionální rozdíly. Teorie epidemiologického přechodu.
Kardiovaskulární revoluce. 8) Nemocnost. Definice zdraví.
Míry incidence a prevalence, průměrné trvání nemoci, průměrné procento pracovní neschopnosti. Epidemiologie: prospektivní studie (cohort study), studie případů a kontrol (case-control study), RR (relativní riziko), AR (atributivní riziko), PAR (podíl atributivního rizika).
Výuka předmětu Demografická analýza I (přednášky i cvičení) začne v týdnu od 13. 2. 2023. Přednášky a cvičení budou probíhat prezenčně.
Přednášky:
Přednášky budou probíhat každé úterý od 9:00 do 11:20 v učebně Levá rýsovna (LR). V případě online výuky se výuka uskuteční prostřednictvím aplikace Google Meet (přístupový kód: meet.google.com/dtj-oskr-zxa). Studentům budou průběžně poskytovány studijní informaci a materiály, které budou k dispozici v prostředí platformy Moodle. Součástí výuky budou i konzultace; kontakt na přednášející: RNDr. Boris Burcin, Ph.D. (boris.burcin@natur.cuni.cz; boris.burcin@gmail.com); RNDr. Michala Lustigová, Ph.D. (michala.lustigova@natur.cuni.cz).
Cvičení:
Cvičení se konají v rozvrhovaných časech na fakultě. Možnost on-line účasti na cvičení bude umožněna jen po předchozí dohodě s vyučujícím (Mgr. Kateřina Brázová). Kontakt na vyučující: katerina.brazova@natur.cuni.cz. Domácí úkoly a přípravy budou zadány na jednotlivých cvičeních. Odevzdání úkolů, příprav a sdílení studijních materiálů ze cvičení bude probíhat prostřednictvím platformy Moodle (dl2.cuni.cz).