Charles Explorer logo
🇬🇧

North America

Class at Faculty of Science |
MDPS062

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

1.Celková geografická charakteristika Severní Ameriky, její poloha, osvojování člověkem, environmentální a geopolitické aspekty.

2. Geologický a geomorfologický vývoj kontinentu, přírodní zdroje.

3. Zalednění (vývoj, současný stav) a klima (klimatická regionalizace) kontinentu.

4. Vodní zdroje (řeky, jezera, mokřady).

5. Hlavní ekoregiony a biogeografická charakteristika kontinentu.

6. Regionální fyzicko-geografická charakteristika: arktické oblasti, kanadský štít, Vnitřní roviny, Velké plošiny, Apalačské pohoří, Pobřežní roviny, Kordillery.

7. Historický vývoj USA a Kanady, administrativně-správní členění, politický systém.

8. Obyvatelstvo a sídelní struktura. Metropolitní oblasti, současné změny v rozmístění populace.

9. Základní charakteristika ekonomiky USA, její podíl na světové produkci, nejdůležitější průmyslová odvětví, jejich hlavní rysy, střediska.

10. Státní ekonomické oblasti USA, charakteristika SEO, rozdíly v jejich socioekonomickém vývoji v

80. a

90. letech.

11. Zemědělství. USA jako světový producent a vývozce potravin, hlavní produkční oblasti.

12. Doprava a zahraniční obchod - základní rysy. Utváření pásma volného obchodu v Severní Americe - NAFTA. Základní přehledná informace o fyzické, socioekonomické a regionální geografii Severní Ameriky (USA a Kanady),pozn. Mexiko je součástí přednášky "Latinská Amerika". Kurz je společný s katedrou fyzické geografie a geoekologie, pracoviště č.

330.

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Cílem přednášky je seznámení posluchačů s přírodními a socioekonomickými poměry Severní Ameriky (SA). Je objasněn geologický vývoj, rozložení nerostných surovin, charakteristika klimatu a přírodních pásů kontinentu.

V regionálním fyzickogeografickém přehledu jsou zevrubně charakterizovány velké přírodní regiony - Arktida, Kanadský štít, Vnitřní roviny, Velké roviny, Appalačské pohoří, Pobřežní nížiny a Kordillery. V druhé části přednášky je podán stručný přehled socioekonomické a regionální geografie USA a Kanady a proměn jejich regionální diferenciace od 80. let 20. století z hlediska ekonomického a rozmístění obyvatelstva.

Dále jsou charakterizovány hlavní jádrové oblasti a rozhodující ekonomická odvětví, je objasněno současné postavení a úloha SA a zejména USA v globálním vývoji.