Obecná témata 1. Zásady přípravy pokusů a pozorování ve školních podmínkách.
Základní vybavení a bezpečnost práce s živými organismy a laboratovní technikou. 2. Didaktická hodnota pozorování a pokusu, význam pro motivaci žáků, využití modelových pokusů a pozorování pro vysvětlení obecnějších zákonitostí. 3.
Legislativa související s využitím biologických objektů (organismů) ve výuce. Konkrétní nvýběr úloh se pro každý semestr aktualizuje, bude sdělen garantkou studia na začátku semestru.
V rámci tohoto předmětu se posluchači seznámí s méně známými a atraktivními náměty na praktická cvičení, které lze zařadit do výuky přírodopisu/biologie na základní a střední škole. Důraz je kladen zejména na badatelsky pojatá praktická cvičení. Cvičení jsou zaměřena především na pozorování a pokusy s biologickými objekty na
úrovni celého organismu a na úrovni interakcí mezi organismy a mezi organismy a prostředím. Praktikum bude vždy členěno do dvou částí- metodická část (jak se na dané praktikum ve škole připravit, kdy ho zařadit apod.) a praktická část, kdy studenti sami cvičení absolvují, aby poznali přesný metodický postup, objevili možná úskalí apod. Ke každému cvičení vyučující připravili pracovní list s podrobnými pokyny pro učitele, který je posluchačům k dispozici.