Kurz je členěn na teoretickou a praktickou část: Teoretická část:
1. Úvod - vznik uhlí (biochemická a geochemická fáze)
2. Genetické typy uhlí (sapropelity, humity a liptobiolity) a podmínky jejich vzniku
3. Makropetrografie uhlí (litotypy)
4. Mikropetrografické složení uhlí (macerály huminitu/vitrinitu, liptinitu a inertinitu - ICCP systém 1994, mikrolitotypy)
5. Interpretace petrografických dat z hlediska geneze a průmyslového využití. Aplikace dat organické petrologie v geologické problematice (např. implikace pro interpretaci sedimentárního prostředí vzniku a klimatických podmínek) Praktická část:
6. Macerálová a mikrolitotypová analýza uhelných vzorků, ev. vzorků sedimentů s organickou příměsí. Návaznost: Kurz navazuje na přednášky G432P01 Ložisková geologie a G432P04 Fosilní paliva a netradiční energetické zdroje, jejichž absolvování je pro tento předmět doporučené, nikoli však nezbytné. Praktická část kurzu se odehrává v moderně vybavené laboratoři partnerské organizace; Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR v Holešovičkách. Studenti si osvojují praktické dovednosti práce s moderními přístroji. Požadavky: Aktivní účast na přednáškách a zejména na cvičeních v praktické části kurzu. Zkouška je ústní formou, součástí kurzu a podkladem k hodnocení je protokol mikropetrografického rozboru vybraného uhelného vzorku(ů).
Kurz skládající se z teoretické i praktické části (mikroskopování) umožňující teoretické zvládnutí problematiky technologie uhlí a teoretické i praktické zvládnutí organické petrologie. Mikroskopická praktika jsou zaměřena na rozpoznání komponent a mikrostruktur uhlí, ev. organické hmoty v sedimentárních horninách v odraženém světle.
Studenti se naučí precizně popisovat makro- i mikro- komponenty a struktury a interpretovat je z hlediska jejich sedimentární a diagenetické historie i hlediska možného využití uhlí na základě petrografického složení.