1. Úvod. Základní koncepty. Magmatické procesy. [Jiří Žák] Magmatické systémy na Zemi. Magma - okolní horniny: konjugovaný a otevřený systém, základní pojmy. Fyzikální vlastnosti magmat. Reologický vývoj chladnoucího magmatu. Interakce magmat kontrastního složení. Magmatický tok, gravitačně řízené procesy, konvekce, procesy podél interních rozhraní v magmatických krbech. Magmatické struktury (šlíry, trubky, šneci, žebříkové žíly, kumuláty) a jejich význam pro interpretaci reologie magmatu a procesů v krystalových suspenzích.
2. Geochemická diverzita magmatitů a její příčiny. [Vojtěch Janoušek] Hlavní typy uzavřenin v granitoidech. Klasifikace granitoidních hornin. Petrogenetické modely vzniku a vývoje magmat (historická perspektiva a současné modely). Distribuční koeficienty, kompatibilní a nekompatibilní prvky. Parciální tavení a odmíšení restitu. Procesy diferenciace magmatu, s důrazem na frakční krystalizaci. Kontaminace (AFC, MASH). Hybridizace magmat, mikrostrukturní důkazy pro míšení magmat a jeho odraz v chemismu hybridních hornin. Modelování petrogenetických procesů za použití hlavních a stopových prvků, přímé i reverzní. Software.
3. Interpretace magmatických staveb v plutonech. [Jiří Žák] Typy staveb v magmatických horninách, jejich kinematika, reologie, vztah k magmatickému toku a regionální deformaci. Relativní časové vztahy vzniku staveb a ostatních magmatických procesů. Vztah magmatických staveb a regionální deformace. Interpretace průběhu regionálních staveb v plutonech. Kompozitní magmatické stavby. Úvod do studia anizotropie magnetické magnetické susceptibility (AMS) a její aplikace při studiu vnitřních staveb plutonů. Modely vztahu magmatických staveb a křehké frakturace magmatických těles.
4. Mechanismy vmístění a konstrukce magmatických těles. Magmatické krby. [Jiří Žák] Základní typy a geometrie magmatických těles. Přehled základních procesů transferu materiálu (MTP) akomodujících vmístění magmatických pulsů. Diskuse vybraných intruzívních mechanismů - vmístění lakolitů, subsidence podloží, gravitační kolapsy, magmatický stoping, diapirismus, ballooning a laterální expanze plutonů, mechanismy vmístění žil. Vztah plutonů a regionálních zlomů. Stropy plutonů - testování modelů vmístění. Magmatické krby ? základní modely vzniku magmatických krbů (diking vs. big tank), vývoj magmatických krbů v čase a prostoru.
5. Datování a rychlost magmatických procesů. [Vojtěch Janoušek] Radioaktivní a radiogenní izotopy. Metoda Rb-Sr, princip metody ?zochron. Sm-Nd metoda datování, Nd modelová stáří. Petrogenetický význam izotopů Sr a Nd. Lu-Hf metoda, význam Hf izotopů v zirkonu pro interpretaci geneze vyvřelých hornin. Metody K-Ar a Ar-Ar. Metoda Re-Os a datování molybdenitu. Metoda U-Th-Pb, konvenční datování zirkonů/jiných akcesorií, a jeho alternativy (SHRIMP, LA ICP-MS, evaporační metoda). Datování monazitu elektronovou mikrosondou. Metoda stop štěpení (fission track). Difúze a blokující teploty. Princip metody datování nerovnováhou v rozpadové řadě. Rychlost magmatických procesů.
6. Asociace magmatitů v různých geotektonických prostředích. [Vojtěch Janoušek] Využití izotopů (Sr, Nd, Hf, Pb, Os, O) pro studium zdroje a petrogeneze magmatických hornin. Přehled hlavních geotektonických prostředí a jeho odraz v petrologické variabilitě a složení magmat.
Tato přednáška pro zájemce především o endogenní dynamickou geologii je zaměřena na moderní aspekty studia magmatických procesů ze dvou různých úhlů pohledu - očima strukturního geologa a izotopového geochemika. V rámci přednášky se tak pokusíme integrovat na še současné znalosti o geologii magmatických systémů s jejich geochemickým a izotopickým vývojem.
Budeme diskutovat celou řadu v současné době aktuálních témat, jako jsou mechanické a chemické interakce kontrastních typů magmat, granitový diapirismus, magmatický stoping, vztah plutonů a zlomů či střižných zón, konstrukce obrovských batolitů v magmatických obloucích, vztahy mezi tektonickými a geochemickými procesy a časová měřítka magmatických procesů. V rámci přednášky bude prezentováno velké množství obrazového materiálu z terénu a map plutonů.