1. Úvod – účel a metody kutikulární analýzy. Hromadná (bulk) analýza uhlí, analýz listových fragmentů, analýza kutikul in situ. Postupy preparace, vhodnost materiálu pro chemickou izolaci kutikul, popřípadě přenášení pomocí filmu. Uchovávání preparátů. 2. Terminologie popisu povrchových mikroskopických struktur pokožky. Idiokutikulární a epikutikulární znaky, topografie elementů. Typy trichomů a průduchů, hydatody, hypodermis. Měření rozměrů, hustoty průduchů, výpočet stomatálního indexu s ohledem na koncetrace CO2. 3. Systematická anatomie listů. Charakteristiky pokožek kapraďorostů, nahosemenných a krytosemenných rostlin. Přehled významných zástupců paleozoické, mesozoické a cenozoické flóry a jejich kutikulárních znaků. 4. Praktická cvičení preparace kutikul, jejich mikroskopická dokumentace v biologickém mikroskopu (interfereční a fázový kontrast) a elektonovém rastrovacím mikroskopu.
Cíl: Získat praktické a teoretické základy a návyky, jak preparovat listové fosilie pro další vyhodnocení jejich anatomických znaků. Naučit se správnému postupu a terminologii při popisu získaných struktur. Získat přehled o listové anatomii rostlin pro účely určování fosilií.
Kutikulární analýza je paleobotanická metoda dovolující získat buněčné struktury pokožky listů chemickou izolací povrchové rezistentní vrstvičky proniklé kutinem – kutikuly. Pokožka nese řadu důležitých znaků, např. typy trichomů, průduchů, které vedou k doplnění charakteristiky druhu, založeném na listovém materiálu a usnadňují rozpoznání a zdůvodnění přirozených vztahů, popř. odhalení konvergencí při určování fosilních listů.
Specifické vlastnosti kutikuly přinášejí informace o prostředí a ekologii rostlin.