1) Úvodní blok - východiska paleobiologie: a) Zkameněliny - jak vypadají, jak vznikají, co ukazují a o čem vypovídají. b) Určování geologického času - metody určování relativního a absolutního geologického času (přesnost, spolehlivost), přehled hlavních stratigrafických jednotek a stratigrafická tabulka. c) Geologická a geografická situace v minulosti - vznik Země, desková tektonika; přehled paleogeografie, vývoj teplot, klimatu, úrovně hladiny oceánů, zalednění, dopady na paleobiogeografii. 2) Vývoj globálního ekosystému: a) Vznik života a vývoj v prekambriu. b) Obecné aspekty - hromadná vymírání, evoluční fauny, tiering, vývoj specifických ekosystémů na příkladu útesů, terestrializace, vývoj bezobratlých, obratlovců a rostlin. c) Přehled v jednotlivých geologických obdobích - s důrazem na evoluční fauny a flóry, hlavní evoluční novinky, vymírání a velké změny v ekosystémech, včetně jejich příčin, následků a evoluční úlohy. Příklady a fosilní doklady pro jednotlivá období jsou zaměřeny především na výskyty v ČR a střední Evropě.
Cvičení je blokové a probíhá v terénu. Jeho hlavním cílem je prakticky demonstrovat výpovědní hodnotu fosílií.
Prerekvizity: Podmínkou k pochopení problematiky jsou znalosti na úrovni základních kurzů systematické zoologie a botaniky. Výhodou je absolvování základního kurzu paleontologie, protože na četné doplňky "neontologických" systémů je v přednášce pouze omezený prostor.
Kurz je určen především studentům oborů neontologické biologie. Je úvodem do problematiky historické biologie a mapuje její hlavní aspekty.