Rozsah:
Úvod (L.Strnad) - Úvod do předmětu, Materiály v archeologii obecně, význam detailního studia archeo-materiálů
Archeometalurgie – (V.Ettler) mineralogické složení a provenience rud, vývoj hutních technologií, mineralogie a geochemie strusek
Kovové materály v archeologii – (L.Strnad, A.Danielisová) Cu slitiny a železo, jejich chemické složení; nástin technologie a zpracování; jejich chemická analýza, reálné ukázky.
Biomateriály – (M. Mihaljevič, V. Smrčka) kosti a zuby jako archívy výživy, migrace populací, klimatických cyklů a nemocí
Využití Izotopů v archeologii - (J. Trubač) Kovy, strusky, keramické materiály, metody stanovení, geochemie stabilních izotopů, datování pomocí metody 14C, využití izotopů Sr a Pb.
Určování provenience dekoračních kamenů - (A.Kuchařová) aplikace mineralogicko-petrografických, geochemických a fyzikálních metod pro určování provenience kamene. Reálné příklady.
Ramanovská spektroskopie a jeji použití pro archeologii - (A.Culka) Konkrétní příklady použití
Půdy v archeologii - (Penížek) Význam studia půd v archeologii, reálné příklady navštěva specializovaného pracoviště.
Kurz je přehledem klíčových příkladových studií zabývajících se archeologickými materiály, zejména jejich výzkumem prostřednictvím metod využívaných v geovědách, za účelem získání komplexních informací o jejich původu, provenienci surovin, technologiích jejich výroby a příp. stáří.