Uvedení teoretických poznatků a praktických dovedností do praxe pod vedením instruktora – studenti se v malých skupinách seznámí se základními typy hornin v zadaném území, naučí se rozpoznávat základní strukturní prvky hornin, měřit kompasem jejich polohu v prostoru a vynášet data do mapy.
Samostatné zpracování zadaného geologického území – studenti pořizují samostatně geologickou dokumentaci, na základě společných a vlastních mapovacích túr sestaví geologickou mapu, sepíší stručnou mapovací zprávu za svůj úsek mapy a sestaví ideový geologický řez.
Návrh využití pozorovaných jevů při výuce geologie – studenti navrhnou dílčí výukové aktivity vhodné pro realizaci v rámci zadaného geologického území.
Terénní didaktický kurz probíhá v geologicky pestrém a vhodném terénu po dobu 7 dní v oblasti Barrandienu, středočeského plutonu a na kontaktu tepelsko-barrandienské jednotky a moldanubika v okolí Prahy. Navazuje na přednášky a cvičení ze všeobecné geologie, mineralogie a petrologie.
Studenti v rámci kurzu implementují teoretické poznatky z oblasti geologie do praxe a diskutují výhody a nevýhody terénní výuky geologie. Efektivně využívají didaktické prostředky pro výuku v terénu, reflektují dílčí aktivity kurzu v kontextu školní výuky geologie a vytipují vhodné metody hodnocení pro mimoškolní výuku.