1. Úvod - člověk - nerostné zdroje - životní prostředí. Definice základních pojmů. Přehled teorií vzniku ložisek a metod studia ložiskotvorných procesů.
2. Rudy: ložiska spjatá s bazickým, intermediálním a kyselým magmatismem. Ložiska pegmatitová.
3. Rudy: hydrotermální ložiska (žilná, metasomatická, greiseny, skarny, porfyrový typ, epitermální).
4. Rudy: hydrotermální ložiska (pokračování), vulkanosedimentární a sedimentární ložiska. Ložiska metamorfogenní a vliv metamorfózy na koncentraci a redistribuci rudních složek.
5. Desková tektonika a ložiska nerostných surovin.
6. Kaustobiolity: Geneze ložisek kaustobiolitů.
7. Kaustobiolity: Ložiska kaustobiolitů České republiky
8. Netradiční energetické zdroje. Zdroje radioaktivních elementů.
9. Průmyslové nerosty a horniny: genetické typy nerud ložiska spojená s endogenními (magmatickými, metamorfními) procesy.
10. Průmyslové nerosty a horniny: genetické typy nerud ložiska spojená s exogenními procesy.
11. Průmyslové nerosty a horniny: stavební suroviny, netradiční ložiska, význam průmyslových nerostů a hornin v ČR
12. Vyhledávání a průzkum ložisek, základy úpravnictví, ekonomika nerostných surovin, legislativa.
Během této základní přednášky je ložisková geologie presentována jako nauka o neobnovitelných surovinových zdrojích. Série přednášek se věnuje problematice vzniku ložisek nerostných surovin a jejich vazbě k základním geologickým a geotektonickým procesům (ložiska a desková tektonika, typy ložisek v geologickém vývoji Země, ložiska spojená s magmatismem, metamorfózou, zvětráváním a sedimentací).
Surovinové zdroje jsou systematicky presentovány rozdělením na základní tematické celky: rudy, energetické suroviny, průmyslové nerosty a horniny, stavební hmoty. Problematika nerostných surovin je doplněna o základy vyhledávání a průzkumu ložisek, výpočtu zásob a oceňování ložisek, přehled hlavních dobývacích a úpravnických metod, rekultivace území postižených těžbou, základní legislativa a ekonomiku nerostných surovin.