1. Vznik ložisek nerostných surovin.
Genetické modely ložisek jako prospekční kritérium. 2. Vyhledávání ložiskových indicií 3.
Základní principy geochemické prospekce, postavení geochemie v souboru prospekčních metod, geochemické mapování 3. Geochemické prostředí, disperze a mobilita chemických prvků, reakce v hlubinných a povrchových podmínkách.
Definice geochemické anomálie, metody odlišení od geochemického pozadí. Koncepce indikačních prvků.
Primární a sekundární prostředí, vznik difúzních, infiltračních a zvětrávacích aureol. Chemické rovnováhy v horninovém prostředí a v povrchových podmínkách.
Geochemické speciace. 4. Regionální a detailní prospekce.
Litogeochemie, geochemie půd, jezerních a řečištních sedimentů atmogeochemické, hydrogeochemické a biogeochemické metody. 5. Analytické metody a jejich aplikace, základy zpracování dat, geochemické modely.
Aplikace prospekčních metod pro environmentální studium. 6. Dálkový průzkum Země při vyhledávání ložisek 7.
Geofyzikální metody při vyhledávání a průzkumu ložisek 8. Technické prostředky průzkumu (sondážní práce, vrty, průzkumné štoly) 9.
Zásady vzorkování surovin a jejich praktická aplikace (vrtný průzkum). Aplikace geostatistických metod při optimalizaci průzkumné sítě.
Laboratorní zpracování vzorků. 10. Metody výpočtu zásob.
Koncepce zásob a zdrojů 11. Oceňování ložisek nerostných surovin, promítnutí těžby a úpravy do nákladů na těžbu 12.
Ceny surovin 13. Surovinové trhy, politický dopad rozdělení surovinových trhů
Koncepce vyhledávání nadějných ložiskových indicií a metody průzkumu ložisek, vyhodnocení průzkumu včetně výpočtu zásob, problematikou oceňování ložisek, psaní studií proveditelnosti, ekonomika nerostných surovin, vyhledávání a průzkum aplikované na problematiku životního prostředí.