Kurz je určen pro studenty geologických oborů (od 3 do 5 ročníku). 1. Přehled jednotlivých témat přednášky a aplikací studia fluidních inkluzí v geologii.
Klasifikace, genetické typy a morfologie inkluzí. Mechanismy vzniku a rekrystalizace inkluz í. 2. Úvod do mikrotermometrie (aparatura, metodika měření, základy kryometrické a homogenizační techniky). 3.
Vodné soustavy (H2O, H2O-NaCl, H2O-NaCl-KCl, H2O-NaCl-CaCl2) - aplikace a interpretace kryometrie. 4. Způsoby homogenizace inkluzí. Úvod do plynných soustav (CO2, CH4, CO2-CH4, CO2-N2). 5.
Systém H2O-CO2 a H2O-CO2-NaCl: topologie fází, interpretace mikrotermometrie. 6. Systém H2O-CO2 a H2O-CO2-NaCl: rozpad roztoku, nemísivost fází. 7.
Presentace mikrotermometrických dat. Výpočet isochor.
Stavové rovnice. Odhad P-T podmínek zachycení inkluzí a vzniku minerálů. 8.
Příklady aplikací: studium hydrotermálních minieralizací. 10. Příklady aplikací: studium magmatických a metamorfních asociací. 11.
Příklady aplikací: sedimentární a diagenetické prostředí. 12. Inkluze tavenin v magmatických a vulkanických horninách.
Speciální instrumentální metody studia složení paleofluid.
Přednáška seznamuje s využitím plynokapalných (fluidních) inkluzí při studiu geologických procesů (magmatických, metamorfních, sedimentárních a hydrotermálních). Plynokapalné inkluze reprezentují relikty fluid zachycené v minerálech.
Jejich studiem lze získat údaje o složení, teplotě a tlaku fluid v Zemské kůře. Součástí cvičení jsou praktická měření a interpretace dat.
Přednáška je vhodná pro studenty posledního ročníku bakalářského studia a všechny ročníky studia magisterského.