Geomykologie – interdisciplinární obor studující interakce hub a geologického prostředí. Přednáška se zaměří na velké houby (makromycety), jejich funkci v přírodě a roli v biogeochemických cyklech stopových prvků. Vhodná pro studenty geologických, biologických i chemických oborů. Protože je přednáška interdisciplinární, v prvních bude proveden úvod do problematiky mykologie a geochemie, v dalších pak proběhne výklad tematických okruhů. Nejde o celosemestrální kurz, očekávejte asi 8 dvouhodinových lekcí. Kurz mohou absolvovat i studenti jiných oborů, než je geologie a botanika.
Náplní kurzu jsou následující okruhy
· Geochemie pro mykology (chemické prvky v životním prostředí a v půdách, environmentální geochemie).
· Mykologie pro geology (úvod do studia velkých hub - makromycetů).
· Metody v geomykologii (chemická analýza, zobrazovací metody, DNA metody a jejich aplikace).
· Houby v životním prostředí (ekologie hub, houby a geologické podloží, faktory ovlivňující výskyt hub, houby a znečištění životního prostředí).
· Interakce hub a stopových prvků (akumulace kovů a dalších prvků v plodnicích hub, z toho jedna samostatná přednáška na téma HOUBY A ARZÉN, radioaktivita hub).
Doporučená literatura
Gadd G.M. (2007): Geomycology: biogeochemical transformations of rocks, minerals, metals and radionuclides by fungi, bioweathering and bioremediation. Mycological Research 111: 3-49.
Kontakt: borovicka@gli.cas.cz (kurz probíhá ve čtvrtek dopoledne v Benátské 2).