Charles Explorer logo
🇨🇿

Metody zpracování naměřených dat pro začátečníky

Předmět na Přírodovědecká fakulta |
MO550P106

Sylabus

P1. Základní funkce používané při prokládání dat v biologii, biologický význam jejich parametrů, nalezení prvotních odhadů parametrů na základě znalosti souřadnic význačných bodů (extrémy, asymptoty). Aplikace těchto křivek na běžné biologické závislosti, linearizace dat. P2. Náhodná rozdělení (rovnoměrné, normální, binomické) a jejich použití v praxi. Typy dat, zobrazení dat, histogramy, tabulky četností. P3. Míry střední hodnoty a variability a jejich odhady z empirických dat na základě výběru z populace. P4. Testování hypotéz. Test významnosti rozdílu dvou veličin: t-test. P5. Popisné statistiky, t-test, F-test ve Statistice a Pastu. P6. Kontingenční tabulky. P7. Jednocestná analýza variance. P8. Dvoucestná analýza variance. P9. Korelace a regrese. Korelační a determinační koeficienty, jejich výpočet a biologický význam. Metody prokládání dat u statických modelů, minimalizace součtu čtverců odchylek, příklady užití této metody v EXCELu a Statistice. P10. Prokládání empirických dat křivkou - závislost pokryvnosti na nadmořské výšce, doba vývoje vs. teplota, křivka plodnosti, species-area, rychlost růstu vs. teplota, funkcionální odezva

2. a

3. typu dle Hollinga.

Anotace

Kurz seznámí vyděšeného studenta biologie s vrozenou averzí k matematice se základními metodami prokládání empirických dat křivkou a se základními statistickými metodami zpracování dat. Drtivá většina studentů totiž znalost statistiky bude potřebovat. Všechny modely a simulace jsou prováděny v EXCELu či ve Statistice. Některé příklady budou uvedeny ve volně šiřitelném Pastu.

V rozvrhu jsou pro vás připraveny dvě paralelky a to jak pro přednášku ta pro cvičení. Paralelky poběží vždy ob týden - tj. jedna přednáška + cvičení v sudé ak. týdny, druhá v liché. V rámci "přednášky" dostanete krátký vhled do teorie, a to si vzápětí vyzkoušíte na úlohách v rámci cvičení.