1. Úvod - definice paleolimnologie. Mechanismy vzniku jezer.
Jezerní archívy jako barometr regionálních a globálních změn. Metody odběru sedimentů. 2.-3.
Fyzikální a chemické prostředí jezer. Světelná zonace, teplotní stratifikace, míchání, proudění.
Kyslík, redox potenciál, anorg. a organický uhlík, hlavní ionty, živiny, stabilní izotopy a jejich frakcionace. 4. Biologické oživení jezer.
Zonace osídlení, planktonní organismy, litorální a bentické organismy. Kontrola a distribuce organismů, druhová diverzita. 5.
Stručný přehled metod určování stáří sedimentů. Relativní vs. absolutní datovací metody.
Stratigrafické modely stáří sedimentů (age models). Radiometrické datování.
Luminiscenční datovací technika. Metody korelace datování. 6.
Geochemie jezerních sedimentů a její interpretace. Hlavní a stopové prvky, organický materiál (TOC, C/N, pigmenty), stabilní izotopy v sedimentech. 7.
Metody a nástroje zpracování subfosilních biologických dat. Úskalí interpretace paleozáznamů a prezentace dat. Metody kvantitativních odvození. 8.-9.
Přehled skupin organismů dochovaných v jezerních sedimentech a jejich interpretační schopnosti (rozsivky, rostliny-pyly a makrozbytky, korýši, hmyz). 10. Paleolimnologie v lokálním až regionálním měřítku: záznamy změn v povodí a industrializace. (land-use, eroze, eutrofizace, kontaminace, acidifikace).
Příklady. 11.-12. Paleolimnologie v regionálním až globálním měřítku: záznamy klimatických změn.
Příklady (globální záznamy pozdně čtvrtohorních klimatických změn, dlouhodobé záznamy v tisíciletém měřítku).
Základní metodické přístupy využívané v paleolimnologii - způsoby odběru sedimentů, datování, fyzikální a chemické analýzy, izolace biologických zbytků. Příklady interpretace jednotlivých proxy.