Vymezení rostlinných společenstev
Individualistický a superorganismální koncept společenstev; popisný a funkční přístup studia společenstev.
Biotické interakce jako determinant složení/diverzity společenstev
Interakce rostlin s jinými rostlinami (kompetice/facilitace), interakce s organismy jiných trofických úrovní (herbivorie, predace semen aj.); charakter (+/ 0/ -) interakcí závislý na kontextu; diferenciace nik a jiné mechanismy koexistence.
Abiotické faktory a vegetace
Makroklimatické faktory (sluneční záření a srážky), klimatické podmínky ve střední Evropě; geologie a vliv matečného substrátu na dostupnost životn ě důležitých prvků; adaptace rostlin na rozdíly prostředí (životní formy, r- a K-strategie, C-S-R strategie); ekologická amplituda druhů; fenotypická plasticita druhů.
Šíření rostlin
Šíření semen a jejich přizpůsobení; presence/absence druhů jako důsledek dobré/špatné šiřitelnosti; rovnovážná teorie ostrovní biogeografie; metapopulační dynamika.
Regionální species pool
Latitudinální a altitudinální distribuce diversity a dopad na diversitu lokálních společenstev; obohacování regionálního species pool a rostlinné invaze; homogenizace flór
Diversita a její význam pro fungování ekosystémů
Ekosystémové funkce (produkce biomasy, resistence vůči invazím aj.) pozitivně ovlivněné diversitou; důkazy z experimentů provedených na malých škálách; nová generace experimentů hledající vliv diversity na ekosystémové funkce
Dynamika společenstev v čase
Ekologická sukcese a její mechanismy; primární a sekundární sukcese; metody studia sukcese; vývoj vegetace ve střední Evropě během holocénu.
Metody studia vegetace
Vertikální a horizontální struktura společenstev; indexy diversity; dominance ve společenstvech; fytocenologický snímek; Curyšsko-montpellierská škola klasifikace; moderní metody typizace společenstev.
Přednáška chce přiblížit procesy, které určují diversitu a složení rostlinných společenstev. Pozorované rozdíly ve vegetaci jsou interpretovány jako výsledek působení abiotických faktorů a biotických interakcí, které působí na lokální úrovni, společně s procesy na vyšších úrovních jako je šíření druhů a historie daného území.
Vedle mechanistických vysvětlení rozdílů mezi společenstvy přednáška seznamuje s metodami studia a třídění vegetace ve střední Evropě. Nevěnuje se však přehledu jednotlivých vegetačních typů, které jsou probírány v jiných přednáškách.