Přednášky budou předneseny v angličtině předními vědeckými odborníky.
Na programu je 43 odborných přednášek s následující tématikou:
DNA/buněčné jádro: vztah mezi jadernou mikrostrukturou a funkcí, organizace a funkce 3D genomu, retroviry a mobilní elementy, struktura a evoluce lidského genomu, biologie telomer.
RNA: RNA polymeráza II-organizace a řízení transkripce, regulace transkripce a sestřihu RNA, metabolismus tRNA, RNA editing, molekulární mechanismy využívající malé RNA.
Bílkoviny: eukaryotická translace, nástroje strukturní biologie, proteomika a proteomy, predikce struktury proteinů, degradace proteinů.
Buněčná biologie a signalizace: dynamika cytoskletárních proteinů, mikrotubuly a signalizace, biologie bičíků a řasinek, cytoskeletární organizace a tkáňová mechanika, buněčné železo-oxidační stres-poškození DNA-ferroptoza, biologie mitochondrií, biologie lipidů.
Vývojová biologie: přerod vajíčka v zygotu, indukované pluripotentní kmenové buňky a organoidy, Danio pruhované jako modelový systém ve vývojové biologii, srovnávací vývojová biologie, hematopoeza.
Biomedicína - genomika: vzácné genetické varianty u mendelovsky komplexních nemocí, pokročilé sekvenační technologie, epigenetické poruchy a terapie, naváděné nukleázy a jejich využití v biomedicíně.
Biomedicína – nádorová biologie: chromozomální aberace v nádorových buňkách, metabolismus ADP-ribózy a požkození DNA v lidských chorobách, replikace DNA, metabolismus nádorů, odpovědi na poškození DNA a buněčné checkpointy v rakovině.
Biomedicína – hematologie a imunologie: leukemogeneze: genetika vs epigenetika a myelodysplastické syndromy, metabolismus leukemických buněk, genová editace genetických poruch v kostní dřeni, imunitní signalizace, současné představy o imunologii a imunoterapii nádorů
Workshopy: Budování kariery ve vědě a alternativy. Život s vědou. Komunikace ve vědě. Etika ve vědě a podvádění ve vědě.
Na konci kurzu obdrží účastníci zápočet do indexu a SISu.
Cílem kurzu je poskytnout informace o vědeckých pokrocích na mezioborovém poli molekulární biologie, genetiky a biomedicíny s některými biotechnologickými pohledy. Kurz je přednášen v angličtině a je určen především pro doktorandy v oboru biomedicíny a začínající vědecké pracovníky. Kurz je díky širokému záběru vhodný pro individuální studijní plány prvních ročníků doktorských studijních programů v biomedicíně (DSPB, http://pdsb.avcr.cz). Podrobnější informace včetně programu jsou na stránkách kurzu: https://pokroky.img.cas.cz
DOBA A MÍSTO KONÁNÍ
Kurz se koná každý rok v listopadu v přednáškovém sálu Milana Haška, Ústav molekulární genetiky AV ČR, v. v. i. (ÚMG AV ČR), Vídeňská 1083, Praha 4-Krč v areálu biologických ústavů AV ČR (budova F). Na kurz je nutné se registrovat skrze samostatný registrační formulář do 20. 10. 2023: https://event.img.cas.cz/registration/advances2023/
*** COVID-19 UPDATE *** 47. kurz je naplánovaný prezenčně, nicméně pokud se situace dramaticky zhorší, kurz proběhne online jako v roce 2020, tj. přednášky budou naživo přenášené skrze aplikaci Zoom v termínu kurzu. Záznam z přednášek pak budou registrovaným účastníkům k dispozici na úložišti.