Geografie města pro PGS
Anotace
Cílem předmětu je s využitím kritické práce s odbornými texty porozumět, pochopit a interpretovat procesy a mechanismy utváření a proměn sociálně-prostorové organizace měst. Specifická pozornost se přitom věnuje proměnám měst v kontextu postsocialistických transformací a globalizace. Důraz je kladen na transformace prostorových struktur, procesy proměny prostorové organizace a dynamicky se měnící lokality. K městu je přistupováno z různorodých teoretických perspektiv zohledňujících preference obyvatel, roli kapitálu a institucí veřejné správy a vliv diskursivních praktik. Předmět pěstuje schopnost pozitivní analýzy, kritického vyhodnocení a normativních doporučení. Předmět je veden formou semináře při kladení důrazu na diskusi významných současných perspektiv a textů z urbánních studií a to při zohlednění různorodých teoretických přístupů. Předmět klade důraz na kritický rozbor a diskuzi odborných textů a jejich aplikaci v oblasti vlastního empirického výzkumu. Výběr témat a textů vychází zaměření doktorských dizertací studentů přihlášených v daném roce.
Program
Program se průběžně dotváří v průběhu akademického roku na základě vzájemné dohody garanta a studentů a to při zohlednění tematického zaměření doktorských dizertací. Aktuální program viz Moodle http://dl2.cuni.cz/course/view.php?id=2221. Vstupem do kurzu je seminář sloužící k představení a diskusi tematického zaměření doktorských dizertací a jejich obecného teoretického rámce, na jehož základě je upřesněno zaměření semináře v daném roce a volba literatury ke kritickému čtení. Nedílnou součástí programu je Seminář z geografie města v rámci PGS kolokvia. Součástí kurzu jsou min. 2 semináře zaměřené na kritické čtení literatury a její aplikaci pro vlastní dizertační práci, na něž účastníci připravují písemný podklad. Závěrečný seminář se věnuje shrnutí přínosů diskutovaných konceptů pro dizertační práce - podkladem je závěrečná seminární práce.
Cílem předmětu je s využitím kritické práce s odbornými texty porozumět, pochopit a interpretovat procesy a mechanismy utváření a proměn sociálně-prostorové organizace měst. Specifická pozornost se přitom věnuje proměnám měst v kontextu postsocialistických transformací a globalizace.
Důraz je kladen na transformace prostorových struktur, procesy proměny prostorové organizace a dynamicky se měnící lokality. K městu je přistupováno z různorodých teoretických perspektiv zohledňujících preference obyvatel, roli kapitálu a institucí veřejné správy a vliv diskursivních praktik.
Předmět pěstuje schopnost pozitivní analýzy, kritického vyhodnocení a normativních doporučení. Předmět je veden formou semináře při kladení důrazu na diskusi významných současných perspektiv a textů z urbánních studií a to při zohlednění různorodých teoretických přístupů.
Předmět klade důraz na kritický rozbor a diskuzi odborných textů a jejich aplikaci v oblasti vlastního empirického výzkumu. Výběr témat a textů vychází zaměření doktorských dizertací studentů přihlášených v daném roce.
Zaměření a podklady v aktuálním akademickém roce najdete v systému Moodle, kurz GM PGS - Geografie města pro PGS.