Charles Explorer logo
🇬🇧

Archeology of domestication

Class at Faculty of Science |
MS107031

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

1 Archeologie domestikace: Úvod 2 Blízký východ - počátek neolitu 3 Blízký východ - předkeramický a raný neolit 4 Neolitizace Balkánského poloostrova 5 Mezolitický/neolitický krajinný management ohněm 6 Neolitizace kontinentální Evropy 7 Život, smrt a symbolika v neolitické Evropě 8 Kultura lineární keramiky: Lidé, společnost, symboly a osídlení 9 Domestikace v severní Africe a Sahelu 10 Domestikace v jižní Africe 11 Domestikace na indickém subkontinentu 12 Domestikace ve východní a jihovýchodní Asii 13 Domestikace v Austrálii a Polynésii 14 Domestikace v Americe

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Neolitická revoluce představovala jeden z nejzásadnějších zlomů v dějinách lidstva. Lidé opustili pomyslný ráj symbiózy s živočišnými druhy a začali hrát novou roli správců a ničitelů přírody. Lidé tak završili svůj odchod z přírody do světa vlastní kultury a civilizace. S usedlým životem a nově nabytými znalostmi o produkci a reprodukci svých zdrojů potravy se lidé vydali na cestu k přelidnění a vládě nad celou planetou a po více než 12 000 letech k pokračování mimo dosah její gravitace. Ne vše však bylo na tomto odchodu z ráje pozitivní a lidé brzy okusili i hořkou chuť zakázaného ovoce, kterého se zmocnili první zemědělci. Spolu se změnou stravy došlo k celkovému zhoršení zdravotního stavu neolitického obyvatelstva a můžeme dokonce hovořit o prvních civilizačních chorobách.

Kurz je vhodný pro studenty antropologie, teoretické a evoluční biologie, etologie člověka, historie a dalších společenských a přírodních věd. Obsahuje nástin současné diskuse o podmínkách, metodách a důkazech vzniku obilnářství v západní Asii. Kromě archeologických dokladů změn v subsistenční strategii budou zohledněny změny v symbolických systémech, kosmologii a náboženství prvních zemědělských civilizací a demografické a sociální aspekty neolitizace. Proces domestikace bude zkoumán v různých klimaticko-ekologických kontextech s důrazem na vysvětlení lokální variability v diverzifikaci zemědělských strategií. Součástí tématu je také šíření neolitického způsobu života mimo neolitické epicentrum, tj. na severozápad Malé Asie, na Balkán, do Evropy a severní Afriky.

Diskutován bude také následný kulturní vývoj a kulturní variabilita obyvatelstva nově domestikovaných oblastí.

Nakonec porovnáme vývoj v západní Asii a Evropě s domestikačními procesy v jiných částech světa, jako je východní/jihovýchodní Asie, indický subkontinent, Austrálie a Polynésie, Amerika, Sahel a jižní Afrika. Tento celosvětový přehled raných usedlých populací a variability domestikačních strategií poskytuje základní referenci současného výzkumu v oblasti archeologie, antropologie a ekologie pravěkého člověka.

Předmět probíhá jako bloková přednáška jeden víkend (dva dny) v rámci letního semestru.