Charles Explorer logo
🇬🇧

Ancient Philosophy and Science

Class at Faculty of Science |
MS720P49

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

1. Co je filosofie Čím se filosofie liší od vědy, náboženství, mýtu, umění. Vznik filosofie, vznik vědy. Podobnosti a rozdíly v Řecku, Indii a Číně. Nástupci řecké filosofie: Řečtí křesťané, Latiníci (pak latinští křesťané a evropská školní filosofie), Arabové, Židé... Vzájemné vlivy Řecko / Indie. Jednotlivé filosofické školy = příklady různých přístupů ke skutečnosti i různých určení filosofie. Periodizace dějin filosofie, zvláštnosti jednotlivých epoch. Problémy nejstarší filosofie a její vztah ke vznikající vědě. Problémy kontinuity pojetí vědy a vědění v dějinách.

Nepovinná doplňující literatura:

Z. Kratochvíl: Alternativy (dějin) filosofie. Mervart 2020. (provokativní doplňky)

Diogenés Laertios, Životy, názory a výroky proslulých filosofů, přel. Antonín Kolář. Pelhřimov 19952. (roztomilá a poučná antická drbárna)

Obsáhlé fotogalerie památek řecké kultury https://commons.wikimedia.org/wiki/User:Zde

Moje populárněji laděné články na serveru Osel.cz (https://www.osel.cz/autor/240/zdenek-kratochvil/), např.

Alternativy (dějin) filosofie – autoreferát https://www.osel.cz/11327-alternativy-dejin-filosofie.html

Iónská trojčata - zrození řecké filosofie a vědy v řecké archaické době https://www.osel.cz/11395-ionska-trojcata-zrozeni-recke-filosofie-a-vedy-v-archaicke-dobe.html

Školní čeládka v antickém Řecku https://www.osel.cz/11348-skolni-celadka-v-antickem-recku.html   2. Poklidná racionalita řeckého Východu Východ (Iónie): Milétské zkoumání světa. Thalés – geometrie, astronomie, "hylozoismus". Anaximandros – mapy, sluneční hodiny, ekliptika; rovnováha koloběhu světa "odvíjením" a zanořováním protikladů "věčným pohybem", "apeiron". Anaximenés – metafora dýchání světa, její tradice u lékařů i mystiků, racionální meteorologie.

Nepovinná doplňující literatura:

Karel Svoboda, Zlomky předsokratovských myslitelů. Praha 1962.

Fragmenty předsokratiků http://www.fysis.cz/presokratici/vstup/3DK.htm

Z. Kratochvíl, Mezi mořem a nebem. Odkaz iónské archaické vnímavosti. Červený Kostelec: Pavel Mervart 2010.

Radim Kočandrle, Anaximandros z Mílétu. Červený Kostelec: Pavel Mervart 2010.

Radim Kočandrle, Anaximenés z Mílétu. Červený Kostelec: Pavel Mervart 2014.

Dirk L. Couprie, Robert Hahn, Gerard Naddaf, Anaximander in Context: New Studies in the Origins of Greek Philosophy. Albany: State University of New York Press, 2002.

Kam že to upadl Thalés z Mílétu? https://www.osel.cz/10551-kam-ze-to-upadl-thales-z-miletu.html

Jak si Anaximandros pohrál s gnómónem https://www.osel.cz/10555-jak-si-anaximandros-pohral-s-gnomonem.html

Tlak, teplota, rosný bod a Anaximenés https://www.osel.cz/10560-tlak-teplota-rosny-bod-a-anaximenes.html   3. Zásvětní racionalita řeckého Západu Západ (řecká Itálie): Pythagorejské sepjetí racionalismu a zásvětní mystiky. Teorie protikladů. Kosmos, teorie, harmonie. Matematizace přírody, souvztažnost aritmetiky a geometrie. Duše jako harmonie, jako myslící, jako věčná a cyklující – metempsychósis. Pythagorejská společnost: posluchači (akúsmatici, exoterní) a zasvěcenci (matematici, esoterní). Vliv v lékařských a matematických školách, Platón. Zvláštnosti pythagorejské vědy: akustika, heliocentrismus, geometricky pojaté atomy, spekulace, podivínství.

Nepovinná doplňující literatura:

Antonín Šíma: Svět vymezený a neomezený. Principy přírody ve filosofii Filoláa z Krotónu a u raných pythagorejců. Mervart 2012.

Zbyněk Šír (ed.), Řecké matematické texty. Praha: Oikoymenh 2011.

Z. Kratochvíl, Obrana želvy. Praha: Malvern 2003.

Jak člověk k adjektivu „moudrý“ přišel (Alkmaión) https://www.osel.cz/10593-jak-clovek-k-adjektivu-moudry-prisel.html

Byl Filoláos větší číslo než Pythagorás? https://www.osel.cz/10642-byl-filolaos-vetsi-cislo-nez-pythagoras.html

Ing. Archytás Krotónský (spíše Tarentský) https://www.osel.cz/10665-ing-archytas-krotonsky.html

Hiketás ze Syrakus – A už se točí! https://www.osel.cz/10679-hiketas-ze-syrakus-a-uz-se-toci.html   4. Hérakleitos Hérakleitos z Efesu: „Vše plyne.“ Proti domněnkám slavných a slávě mocných. Proti pouze formálním postupům myšlení. Paradoxy části a celku. Ustavičná proměna (metabolé) uvnitř kosmu, včetně proměn druhů. Protiklady a diference, přirozenost (fysis), skrytá harmonie. Metafora spánku a probuzení. Osudová řeč (logos). Duše ve světě, osud, individuální úroveň osudu. Vliv: Hippokratés (přirozenost si vystačí ve všem), Sofoklés (náhoda a osudová moc).

Nepovinná doplňující literatura:

Zdeněk Kratochvíl, Délský Potápěč k Hérakleitově řeči. Praha: Herrmann a synové 2006.

Analýza Hérakleitových zlomků pomocí teorie sítí (i s textem a programem ke stažení) https://ps.ucw.cz/kolymbetes/

Charles H. Kahn, The art and thought of Heraclitus. Cambridge University Press 1979.

Sofoklés, Král Oidipús, prozaický překlad a poznámky Matyáš Havrda, básnický překlad Petr Borkovec. Brno: Větrné mlýny & HaDivadlo 1999.

Hynek Bartoš, Očima lékaře. Studie k počátkům řeckého myšlení o lidské přirozenosti z hlediska rozlišení duše–tělo. Červený Kostelec: Pavel Mervart 2006.

Hippokratés, Vybrané spisy I, II (ed. Hynek Bartoš, Sylva Fischerová). Praha: Oikoymenh 2012, 2018.

Hérakleitos – Svět jako hra náhody, jejíž vládě říkáme osud https://www.osel.cz/11199-herakleitos-svet-jako-hra-nahody-jejiz-vlade-rikame-osud.html

Oidipús, komplex, náhoda a osud (Sofoklés) https://www.osel.cz/11244-oidipus-komplex-nahoda-a-osud.html

Hippokratés: Raději šťávy než filosofii https://www.osel.cz/10688-hippokrates-radeji-stavy-nez-filosofii.html   5. Eleatské ztotožnění skutečnosti, myšlení a řeči Xenofanův sarkastický racionalismus. Parmenidés z Eleje: jedno, jsoucno, bytí, myšlení. Jedno jest; nejistota všeho vnímaného, upozadění fysis i přírodovědy. Předpoklady logiky a metafyziky, „zastavovatel jsoucna“. Dědicové: Zénón – aporie proti možnosti pohybu, prostoru... Vliv: sofisté, atomisté...

Nepovinná doplňující literatura:

Země u Xenofanových nohou (a bůh nad ní) https://www.osel.cz/10571-zeme-u-xenofanovych-nohou-a-buh-nad-ni.html

Parmenidés, stabilita a Jedno https://www.osel.cz/10610-parmenides-stabilita-a-jedno.html

Zénón z Eleje, želva, šíp a nekonečně bodů na úsečce https://www.osel.cz/10620-zenon-z-eleje-zelva-sip-a-nekonecne-bodu-na-usecce.html   6. Myšlení o přírodě po eleatském šoku Metafora mísení (nic nevzniká a nezaniká, pouze se mísí) a její různá užití: Empedoklés: 4 živly, „kořeny přirozenosti“; pojetí látky (hylé); láska a svár; koloběh: chaos, kosmos, sfairos; vnímání božství; reinkarnace. Anaxagorás: teoretik, demytologizace kosmu. Infinitesimální „zárodky“, vlastnosti. Redukce na kvality. Mysl (nús) jako pořádající princip. Metabolismus. Intelektuální etika. Démokritos: poznání pouze logickým myšlením; jsoucí atomy ve jsoucím nejsoucnu (prostoru); principy poznávací redukce, princip kompozicionality.

Nepovinná doplňující literatura:

Vojtěch Hladký, Radim Kočandrle, Zdeněk Kratochvíl, Evoluce před Darwinem. Červený Kostelec: Pavel Mervart 2013.

Zdeněk Kratochvíl, Anaxagorás.

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Úvodní kurz dějin filosofie v kontextu vývoje přírodních věd od nejstarší doby do konce antiky. Přehled tradiční terminologie a představových rámců základních teoretických přístupů ke světu.

Cílem není naučit se zpaměti životopisy, díla a data filosofů, nýbrž pochopit několik základních konceptů toho, co lze považovat za "racionální", - a při té příležitosti zvládnout minimum z té části historického pojmosloví, kterou stále používáme.

Doufám, že i letos (zimní semestr 2023/24) bude výuka probíhat normálně, tj. prezenčně, ve Viničné 7, v posluchárně B 3 ("Fotochemie"), vždy ve čtvrtek od 14:50.

V "souborech" nechávám minulé nahrávky z dob covidového on-line provozu, můžou se někomu hodit.